Clenbuterol Yan Etkileri – Zararları Nelerdir ?

Clenbuterol yan etkileri – zararları nelerdir?

Clenbuterol kullanıcılarının karşılaştığı uzun ve kısa vadeli yan etkiler vardır. Kısa süreli yan etkiler, tüm clenbuterol vücuttan atıldıktan sonra kaybolabilir; ancak ilacın uzun vadeli yan etkileri birkaç komplikasyona neden olabilir. 
Burada, clenbuterol kullanmanın birkaç kısa vadeli yan etkileri bulunmaktadır:
Arttırılmış kan basıncı – Clenbuterol’un hastalarda kan basıncı seviyesini artırdığı biliniyor. 
Baş ağrısı – Clenbuterol kullanıcıları, baş ağrılarını Clenbuterol kullanımının ortak yan etkisi olarak bildirmişlerdir. Bunlar apaçık bir şekilde tekrarlanıyor. 
Bulantı ve kusma – Mide bulantısı ve kusma, Clenbuterol ile ilişkili yan etkilerdir. Bu, birkaç hormonal terapi biçimiyle ortak bir yan etkidir, ancak kısa bir süre için. Bir hasta bu yan etkilerden muzdarip olmaya devam ederse, en kısa zamanda doktoruna danışması daha iyi olacaktır.
Clenbuterol Yan Etkileri
Kas krampları – Kas krampları, clenbuterol uygulamasından sonra rahatsız edici bir olaydır. 
Sarsıntı – Kullanıcılar vücudunun bazı bölümlerinde özellikle ellerinde titreme yaşayabilir. 
Terleme – Clenbuterol kullanıcıları, sıcaklıklar daha da serin olduğunda bile gereksiz terleme yaşayabilir. Bu, Clenbuterol tarafından başlatılan yağ yakma nedeniyle vücut ısısında artışa bağlıdır. 
Uykusuzluk – Kullanıcılar uykusuzluğa yakalanma durumu da uykusuzluğa bağlı olduğunu bildirdiler. 
Artmış kalp hızı – Kullanıcılar ayrıca, clenbuterol uygulamasından sonra kalp atışlarında bir artış bildirdi. 
Çarpıntılar – Çarpma, kişinin kalp atışlarında anormal değişiklikler meydana getiren ve atlanan atımlardan ve kalp atışlarındaki ani ivmeler arasında değişen bir durumdur. Fark edilen değişikliklere baş dönmesi ve nefes darlığı eşlik eder. 
Kaygı ve Sinirlilik – Kullanıcılar endişeli olma eğilimi gösterirler ve clenbuterol uygulamasından sonra sinirlilik duygusu artar. 
Kuru ağız – Kullanıcılar, clenbuterol kullanımından sonra ağız kuruluğu yaşayabilir. Bu yan etkiye karşı su alımını arttırmaları önerilir. 

Uzun vadeli Clenbuterol yan etkiler

Hayvanlarda bazı uzun vadeli yan etkiler gözlemlendi. Clenbuterol kullanımı kolajenler olarak bilinen inelastik bir maddenin miktarındaki artışa bağlı olarak kalp kası hücrelerinin büyüklüğünde bir büyüme gösterdi. Bu malzeme, sistemimizdeki kan pompalamada kalpteki etkinliği düşürebilir ve süreçte kan çıkışında azalmaya neden olabilir. Kolajenler ayrıca, kalp kası hücrelerinden gönderilen elektrik sinyallerine müdahale ederek aritmilere veya düzensiz kalp çarpmalarına neden olarak inme şansını artırır.Bu yan etki çok yüksek doz ve uzun süreli kullanımda ortaya çıkabilir. 
Clenbuterol
Kemirgenleri içeren çalışmalar, clenbuterolün kalp hücrelerindeki dejenerasyonu kolaylaştırdığını bulmuştur. Çalışmalar aynı zamanda clenbuterol’un kalbin yapısal boyutları üzerinde Çok yüksek dozda  olumsuz etkilere sahip olduğunu ve egzersiz sonrası ani ölüm ve aort rüptürü şansını artırarak aort genişlemesine neden olma eğiliminde olduğunu gösterdi. 
Clenbuterol Komplikasyonlara ilave olarak, Clenbuterol herhangi bir kan basıncı komplikasyonunun veya mevcut kalp rahatsızlığının şiddetlenmesine veya nüksetmesine neden olabilir. Yüksek dozlarda alındığında, clenbuterol’un sol kalpteki sol kalpte atrofi hızlandırılmış bozulmaya neden olduğuna inanılmaktadır. 
Clenbuterol’ün, kemikteki zayıflığa neden olan, kemiğin mekanik özelliklerini ve mikro bileşimini etkilediği bilinmektedir.  Kazalardan ve ağrılı kırıkları önlemek için bol miktarda önlem almalıdırlar. Clenbuterol’un gelişmekte olan bir vücuda (20 Yaşından Önce Kullananlarda) neden olabilecek hasar miktarı halen bilinmemektedir. 

Clenbuterol ve Aşırı doz?

Clenbuterol’ün Çok yüksek kulanımının  doz aşımın olasılığı vardır ve bunun etkileri kullanıcı için ölümcül olabilir. Aşağıda listelenen, clenbuterol kullandıktan sonra kullanıcının uyanık kalması gereken birkaç semptomdur:
Tachihardia – Dakikada 200 atım civarında olabilen, yarış atış kalp atışları. 
Hipokalemi – Kandaki potasyum konsantrasyonunda azalma, kan basıncının yükselmesine ve aritmiye yol açar. 
Hipofosfatemi – Kandaki fosfat düzeylerinde inanılmaz bir azalma.
İnme – Beyindeki kan akışındaki kesintilerin devam etmesi nedeniyle beyindeki fonksiyonlarda hızlı bir kayıp.  
Vertigo – Baş dönmesi alt kategori olarak adlandırılır ve hastanın algılanan hareketi uygun olmayan bir şekilde yaşar. 
Nefes alma zorluğu – Post clenbuterol uygulamasında nefes almada ani güçlükler olabilir.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Kadınlar için Orta Seviye Eğitim (Antrenman) Programı nedir ?


Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır