Tongkat Ali, Testosteron Seviyelerini Nasıl Arttırıyor?

Tongkat Ali, Testosteron Seviyelerini Nasıl Arttırıyor?

Tongkat Ali diğer şekilde bilinen Eurycoma longifolia, son birkaç yıldır  testosteron yükseltici ürünlerinde en popüler maddelerden biridir. Malezya ve Endonezya’dan geliyor. Antimalaryal, afrodizyak, anti-diyabetik, antimikrobiktir ve antipiretik etkinlikler gösterir. Tongkat Ali’nin çeşitli arıtılmış ekstraktları, yıllar boyunca, % 40 Glyco Saponinler ve % 22-28 Eury Peptidleri ile Hp İçeriklerince LJ100 olan en ünlü lahitleri vurdu. Bu, testosteron düzeylerini adil bir miktarda artırdığını iddia ediyor, ancak yapılan araştırmalar, bir çatışma çıkarımı gösteren Hp Bileşenleri tarafından yapıldı. Diğer hayvan çalışmaları testosteron düzeylerinde olumlu bir artış olduğunu gösterdi ancak Tongkat Ali’nin bugüne kadar insanlarda testosteronu nasıl yükselttiğini ispatlamak için hiçbir şey yapılmadı.
Testosteron artırıcı ürünler veya ilaçlar, endojen testosterondaki bu artışa ulaşmak için vücut üzerinde farklı hareket ederler. Bazıları hipotalamusta östrojen reseptörlerini inhibe ederek etki eder. Bunu yapan ilaçlar Tamoksifen Sitrat (Nolvadex) ve Klomifen Sitrat (Clomid) ‘dir. Diğer testosteron artırıcı ilaçlar östrojen seviyelerini düşürerek androjen: östrojen oranını değiştirerek etki eder. Arimidex, Letrozol ve Aromasin gibi Aromataz inhibitörleri bu etki tarzıyla çalışır. Diğer bitkisel ürünler direkt olarak LH seviyelerinde, örneğin Fadogia Agrestis gibi hareket ettiklerini iddia ederler. Peki Tongkat Ali testosteron seviyelerini nasıl yükseltir?
Universiti Sains’de, araştırmacılar, Eurycoma longifolia’nun özlerinin testosteron seviyelerini nasıl yükselteceklerini araştırdılar. Ekstraktlar, eurycomanone ve 13-alfa (21) epoksi-eurycomanone bileşikleri içerir ve bunlar, leutinleştirici hormon (LH) ve follikül stimüle edici hormon (FSH) hormon üretimini artırır ve böylece testosteron seviyelerini yükseltir.
Eurycoma longifolia ekstraktı yapmak için metanol kullandılar ve daha da saflaştırarak dört farklı fraksiyona ayırdılar. Zamanla, Malezyalı araştırmacılar, muhtemelen hormon üretiminde bir artış olduğunu belirten, hayvanlarda testislerin yapılmasından sorumlu özü % 32 kuassinoid içeren ekstreye karar verdiler. Bunlardan en önemlileri eurycomanone ve 13-alpha (21) epoksi-eurycomanone’dur.
Kemirgenlere, 52 günlük vücut ağırlığı Eurycoma longifolia özü için 25 mg verildi ve bu da sıçanın testosteron seviyelerinde belirgin bir artışa neden oldu. Aktif madde konularında LH ve FSH’de bir artış da gözlendi. Bununla birlikte, farelerin östrojen kanında bir azalma da keşfedildi.
Malezyalı araştırmacılar daha sonra farelere kuasinoidleri ayrı ayrı verdi ve hem eurycomanone hem de 13-alfa (21) epoksi eurycomanone sıçanlarda testosteron düzeylerini arttırdı.Öyle görünüyor ki Eurycoma longifolia testosteron düzeylerini biraz anti-östrojenik olarak artırmaktadır.
Burada gösterildiği gibi, Eurycoma longifolia’nın yüksek oranda saflaştırılmış özütün Tamoksifen (Nolvadex) ile karşılaştırılabilen anti-östrojenik etkileri olduğunu gösteren bir çalışma 2011 yılında yapıldığı için, bu büyük bir sürpriz değildi. Tongkat Ali’nin bu anti-östrojen etkileri, seçici östrojen reseptör modülatörlerinin (SERM’ler) çalıştığı gibi testosteron düzeylerini arttırarak çalıştığı anlamına gelir. Hipotalamusta östrojen reseptörünü (ER) inhibe ederek. Veya aromataz inhibitörleri (AİS) çalışırken, androjen: östrojen oranını, androjenleri östrojeni düşüren lehine çevirerek. Dolaşımdaki östrojen düşürüldüğünde, vücut androjen çıktısını yükselterek telafi eder.
Fakat Tongkat Ali için henüz SERM’lerinizi ve AI’larınızı değiştirmeyin. Tezgah üstü ürünler genelde daha ucuz saf olmayan bütün bitkileri taşır ve pahalı etütlerde ayrıntılı olarak açıklanan ekstraktları değil, hali hazırda ihtiyaç duyulan aktif maddeleri içerdiklerini göstermektedir.
Bu çalışmanın kısıtlılıkları, kemirgenlerde ve insanlarda yapılmamasına karşın, sıklıkla bu gibi hormonal süreçlerin aynı veya benzer olmasıdır. Malezya Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı ve üniversiteleri de çalışmayı yürüttü.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Testosteron Enanthate Kürü Nedir ?
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir