Çinko nedir ve ne işe yarar ?

Çinko nedir ve ne işe yarar?

Zengin bir mineral olan çinko, vücudun hemen hemen her hücresinde bulunur. Doğru hücre büyümesinden testosteron üretimine kadar vücuttaki biyokimyasal reaksiyonları teşvik eden yaklaşık 100 enzimi uyarır. Bu mineral, yaraların iyileşmesine yardımcı olmak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek ve tat ve koku hissi korumak için gereklidir. Ayrıca, çinko DNA sentezi için gereklidir ve aynı zamanda gebelik, çocukluk ve ergenlik döneminde normal büyüme ve gelişmeyi destekler.
Çeşitli gıdalarda bulunan çinko, hayvan proteinlerinde bitki proteininden daha yüksek bir diyetle daha fazla emilir. Çinko için iyi besin kaynakları arasında fasulye, kırmızı et (sığır, karaciğer, kuzu ve domuz eti dahil), bazı deniz ürünleri (özellikle istiridye), kümes hayvanları, müstahzar kahvaltılık tahıllar ve süt ürünleri bulunur. Kırmızı et ve kümes hayvanları, ortalama Amerikan diyetinde en önemli sağlayıcılardır. Not: Bitki proteinine zenginleştirilmiş gıdalar, çinko absorpsiyonunu azaltabilen fitatlar içerir.
Çinko
Çinko eksikliklerini önlemek için vücudun yeterli miktarda çinko olması gereklidir, böylece vücut sağlıklı bir bağışıklık sistemine ve genel sağlığa kavuşacaktır. Yaşlılar, vejetaryanlar ve sert antrenmanlı atletler, düşük çinko seviyelerine sahip olma konusunda daha çok endişelenmelidir. Aktif bireyler ve sporcular, testosteron üretimini artırmak için çinko kullanmak için gerekli buluyorlar. Temel olarak, aktif bir bireyseniz, ister spor isterse seks işlevi olsun, çinko muhtemelen kesinlikle kullanmanız gereken bir mineraldir.

Çinko aşagıdaki dozlarda alınmalıdır:

Kullanım Sebebi Dozajı 

Günlük Kullanım 15 – 30 mg
Yüksek Yoğunluklu Eğitim 25 – 30 mg
Çinko Eksikliği Düzeltme 30 – 60 mg
Çinko yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir, ancak yüksek lifli veya süt içeren gıdalar emilimini bozabilir, bu nedenle gıdalar alınırken kaçınılmalıdır.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Nerden Steroid Alabilirim ?
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir