Glutamin (Glutamine nedir ve ne işe yarar ?

Glutamin (Glutamine) nedir ve ne işe yarar?

Glutamin (Glutamine), kas dokusunda en bol amino asittir. Vücudumuzdaki kaslar onu üretir. Ayrıca, kırmızı et, balık ve süt ürünleri gibi protein içeren birçok gıdanızda Glutamin (Glutamine)  bulacaksınız.
Glutamin (Glutamine) faydaları:
• Zihinsel Odaklamayı Geliştirir
• Bedenlerimizde Büyüme Hormonunu Uyarır
• Bağışıklık Sistemini Artırır
• Kasların Katabolize Olmasını Önler
Glutamin (Glutamine)
Glutamin (Glutamine) öncelikle kasın katabolik olmasını önlemek için kullanılır. Yüksek stres veya aktivite seviyeleri nedeniyle vücudun kendi kas dokusunu parçaladığı yer burasıdır. Sporcular yağsız kas kütlelerini artırmak için glütamin kullanır, ancak bunların çoğu yoğun eğitim sırasında kas kütlelerini korumalarına yardımcı olmak için kullanılır. Glutamin (Glutamine) e, antrenmanları ve hedefleri konusunda ciddi olan herhangi bir sporcunun kabinesinde bulunması gereken bir ektir. Glutamin fiyatları 100-150 tl arasında değişmektedir.
Glutamin (Glutamine) i kullanmanın en iyi yolu günde iki kez toplam 5-10 gram tüketmektir, egzersizinizden sonra ve yatmadan önce (egzersiz sonrası 3-5 gms ve yatmadan önce 3-5gms) tercih edilir. Ayrıca, Glutamin (Glutamine) inizi, üzüm suyu ya da portakal suyu gibi basit şekeri içeren bir içki ile birleştirerek Glutamin (Glutamine) emilimini sisteme de artırabilirsiniz. Bu daha hızlı toparlanma için Glutamin (Glutamine) in kas hücrelerine taşınmasına yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Testosteron Propionate Yan Etkileri - Zararları Nelerdir ?


Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır