Kafein nedir ve ne işe yarar ?

Kafein nedir ve ne işe yarar?

Kafein, kahve, kola, çay ve guarana (çoğu yağ yakıcı takviyede bir bitki) bulunan yaygın kullanılan bir ilaçtır. Kafein öncelikle kullanılır:
Anında enerji artışı sağlar
Zihinsel odaklamayı geliştir
Enerji için vücut yağ metabolize ederek vücut yağ yakma
İnsanlar, güne kavuşmak için arzu ettikleri gücü artırmak için sadece Kafein kullanmıyorlar, aynı zamanda uyarıcı etkileri nedeniyle performansı, gücü ve odaklanmayı arayan sporcular tarafından da kullanılmaktadır. İştah bastırma ve su azaltıcı niteliklerinden dolayı, kafeinin karşıt diüretiklerin veya kilo verme ürünlerinin hemen hepsinde kullanıldığını fark etmişsinizdir. Kafein kullanırken bulabileceğiniz diğer yararlar, laktik asit oluşumunu azaltma yeteneğinden dolayı migrendeki baş ağrılarını azaltma ve ayrıca egzersiz sonrasında iyileşme sürecini geliştirme kabiliyetidir.
Kafein
Çok yönlü kullanımı nedeniyle kafeinin istenen etkiyi elde etmenin birkaç yolu vardır. Kafein’i, cola veya çay içerisindeki sıvı formdan alınabilir veya kapsül ve tabletleri (ekstra kaloriz olmadan) daha uygun olacak şekilde bulabilirsin.
Bir enerji uyarıcı olarak kafeini kullanmak istiyorsanız, çalışmalar, günde üç defa 200 mg’a kadar 100 mg’ı (güçlü bir fincan kahve eşdeğeri) almanın etkili olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, atletik amaçlarla kullanıyorsanız, rekabet veya egzersizden bir saat önce her vücut poundu için 2 mg almanız sizin için işe yarayabilir.
Kafein ile ilgili önemli bir not, kişilerin uyarıcılara farklı tepkiler vermesi ve ihtiyaçlarınıza göre doğru miktarda miktarı bulabilmeniz için başlangıçta daha düşük bir dozda alınması önerilir. Ayrıca bir diüretik olması nedeniyle Kafein kullanırken gün boyunca bol miktarda su içmek önemlidir. Kalp probleminiz varsa, hamileyseniz veya hoş olmayan yan etkiler yaşarsanız, kafeinin kullanımına devam etmeden önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.
Vücut geliştiricileri uzun zamandır Kafein kullanıyorlar ve hızlı kilo kaybı için efedrin ve aspirinle “yığın” yapıyorlar. Bu, etkili olduğu gösterildi, ancak vücut için çok tehlikeli olabilir. Raporlar, 200 mg Kafein, 20mg efedrin ve 150-300mg aspirin (ayrıca bir ECA Yığını olarak da bilinir) ortak bir yığını kullandıklarını göstermiştir. Bu yığın genellikle bir ila iki hafta arasında kapalı bir periyotla üç ila dört hafta boyunca kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi kilo vermek için güvenli bir yol değildir ve bir doktor gözetiminde kullanılmamalıdır.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   VNUM Labs Primobolanum-E 150 (Primobolan ) Laboratuar Testi


Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır