Kreatin nedir ve ne işe yarar ?

Kreatin nedir ve ne işe yarar?

Creatine ( Kreatin ) , vücudumuzun karaciğerinde üretilen ve kırmızı et, somon, domuz ve ringa balığında bulunan bir amino asittir. Kreatin, yağsız kas kütlesinin azami büyümesi için pazardaki en etkili Supplement’tir:
• Artan Mukavemet
• Kısa Enerji Patlamaları Arttırmak (sprint veya güç kaldırma).
• Kas Gevşemesinin Gecikmesi
• Kas Boyutunun Artırılması
• Kas Kurtarma Hızını Hızlandırmak
Creatine kullanımı, hücrenin tutabileceği su hacmini artırarak bir kas hücresinin boyutunu artıracaktır. Bu kaslarınızı daha dolgun ve güçlü yapacaktır. Creatine’in ATP’nin (adenosin trifosfat) vücuda yeniden yakıt vermesine yardımcı olması nedeniyle vücudunuza daha fazla enerji ve kaynak aktaran ve böylece ATP için gereken fosfatların daha hızlı ve daha kolay elde edilmesini sağlayacak kaynaklara sahip olmanız çok daha yavaş yorgunluk yaşayacaktır. Bu, bir kişinin kas dokusunda ve gücünde daha büyük büyümeye neden olacak daha sert ve daha uzun süre eğitilmesine olanak tanır.
Kreatin
En iyi sonuçları elde etmek için doğru dozajların yanı sıra ne zaman Creatine alacağına dair birçok tartışma olmuştur, ancak sporcular tarafından kullanılan en yaygın miktar, günde 5 ila 10 gram arasında bir seferde 5 gram alınmıştır. Daha büyük bir tartışma, bir “yükleme aşamasına” ihtiyaç olup olmadığı olmuştur. Bu, belirli miktarda Kreatin (genellikle günde 5 kez 7 günde ayrılan 25 gramlık) ile vücudunuzu yüklediğiniz bir zaman olup doymuş hale gelecek ve size maksimum fayda sağlamanıza izin verecektir.
Supplement endüstrinin etrafında her iki tarafın da ne  konuştuğunu duyacaksınız ve herkes konuştuklarından emin olacaktır. Gerçek şu ki Creatine herkes için farklı çalışabilir. Piyasada farklı şeyleri iddia eden birçok farklı Creatine takviyeleri bulacaksınız.
En etkili Kreatin ürünleri genellikle dekstroz, glikoz veya maltodekstrin gibi basit şekerler içerir. Ayrıca, kaliteli bir Kreatin tozu satın alabilir ve biraz fazla para kazanmak için üzüm suyu ile karıştırabilirsiniz. Bu, insülin seviyelerini yükseltmeye ve Creatine’i vücuda götürmeye yardımcı olacaktır. Bazı ALA (Alfa Lipoik Asit) veya Riboz eklenmesi veya eklenmesi Creatine’in etkinliğini de artırabilir.
Creatine, HMB ve Protein kombinasyonu, kas kazanımlarını ve gücünü en üst düzeye çıkarmak için el ele çalışmayı gösterdi. Kreatin ve HMB’nin bir arada ağırlık eğitiminin iki katından fazla sonucunun olabileceğinin bilimsel kanıtı var. Şu anda bu sonuçlarla karşılaştırılabilecek başka katkı yoktur! Kreatin herhangi bir ciddi atlet diyetinde bir zorunluluktur.
Kreatin kullanırken hafif yan etki oluşabilir. Hafif mide rahatsızlığı, ishal veya baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler ortaya çıkarsa, Creatine kullanımını durdurmalı ve daha düşük bir dozajda tekrar denenmelidir. Karaciğer veya böbrek sorunlarınız varsa, Creatine kullanmamalısınız.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Thioderon (Mepitiostane) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir