Melatonin nedir ve ne işe yarar ?

Melatonin nedir ve ne işe yarar?

N-asetil-5 metoksitriptamin olarak da bilinen melatonin doğal olarak öncelikle akciğer bezinde üretilen doğal bir hormondur. Vücudumuzdaki hücre membranlarını geçerek, Melatonin tüm hücrelerin sağlığına yardımcı olur, ancak üretilen melatonin miktarı bireyler büyüdükçe azalır. Vücudun huzurlu  bir gece uykusu olması nedeniyle vücudun günlük ritimlerini normalleştirmek ve uyku-uyanma döngülerini düzenlemek, sonuç olarak daha fazla enerji, olumlu sağlık sonuçlarını teşvik etmek ve kas güçlendirmek için melatoninin ihtiyacı vardır.

Melatonin’in neden kullanıldığı Sebebleri şunlardır:

• Yüksek Stres Düzeyleri
• Yüksek miktarda Kafein Kullanımı
• Seyahat (jet-lag)
• Hectik Programlar
Melatonin
Melatonin, karşı ilaçların çoğunda olduğu gibi bağımlılık yapan yan etkilere sahip değildir ve reçete edilen en az zehirli maddelerden biridir. Dinlenmek ve günlük ihtiyaç duyduğunuz uyku miktarını almak tamamen doğal bir yoldur. Ayrıca, Melatonin sağlıklı uyku düzenini dengeler, çünkü bağışıklık sistemini artırmada yardımcı olabilir. Melatonin tezgah üstü kullanım için hazır olduğundan, FDA’nın rapor edilecek endişe verici bir yan etkisi yoktu.

Melatonin, yatmadan 1 ila 2 saat önce 1-3 mg arasında alınmalıdır. Çok yumruklu küçük bir hap.

Çok fazla Melatonin öbür yönde ilerleyebilir ve canlı rüyalar ve kabuslar yüzünden çok kötü bir gece uykusunuza neden olabilir. Diğer yan etkiler arasında uyurgezerlik ve yönelim bozukluğu olabilir. Önünüzde yoğun bir gününüz varsa veya bir motorlu araç kullanmayı planlıyorsanız, gündüz Melatonin’i almamanız çok önemlidir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, melatonin kullanımını tavsiye etmiyoruz. Araştırma, uzun süreli kullanımın herhangi bir yan etkisi bulamadı ancak bu bir hormondur ve doktorunuz tarafından denetlenmek isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Valkyrie Pharmaceutical Winny 50 (Winstrol ) Laboratuar Testi
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir