Saw Palmetto nedir ve ne işe yarar ?

Saw Palmetto nedir ve ne işe yarar?

Saw Palmetto, Serenoa repens olarak bilinir, palmiye ailesinin bir üyesidir. Bu küçük yelpaze benzeri ve parmak şeklinde palmiye ağacı, yalnızca Florida’da, Seminole Kızılderililerinin evinde büyür. Bu yerli Amerikalılar, kötü tadına ve kokusuna rağmen palmeto meyvelerini yiyecek ve ilaç olarak gördüler. Floridian Yerli Kızılderilileri, karınlarını rahatlatmak ve dişhekimliğine yardımcı olmak için Saw Palmetto, küçük meyveli şekilli meyveler kullandı.
Günümüzde Saw Palmetto, özellikle erken safhalarda, büyütülmüş prostat tedavisinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Prostat sağlığının iyileştirilmesi için 40 yaş üstü erkeklerde daha etkili bir şekilde kullanılabilir. Çalışmalar iyi huylu prostat hipertrofisi olan erkeklerde Saw Palmetto’nun özellikle faydalı olduğunu göstermiştir. 5-alfa-redctaz aktivitelerini etkileyerek DHT’yi (dihidrotestosteron) inhibe eder. Saw Palmetto, prostat sorunlarıyla ilişkili ciddi sağlık sorunları için etkili bir tedavi olsa da, erkeklerde testosteron takviyesi yapan takviyeleri kullanmanın yararlı olduğu kabul edildi.
Saw Palmetto

Saw Palmetto için daha yaygın olan diğer bazı kullanım alanları şunları içerebilir:

• Yaşa bağlı erkekler için Saç büyümesini arttırır
• Üriner Sistem Sorunları
• Bazı kadın hormonların üretiminde yardım
• Kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi
Saw Palmetto’daki çilek, karbonhidrat, sabit yağlar, steroidler, flavonoidler, reçine, pigment, tanen ve uçucu yağdan oluşur. Bu avuç içi aynı zamanda idrar söktürücü, üriner antiseptik, endokrinolojik ve anabolik özellikleri de içerirken meyve ve tohumlar triasilgliserol içerir.
BPH’nin erken evrelerine yardımcı olmak için Saw Palmetto 320 – 500 mg’da kullanılmalıdır. Dört altı hafta boyunca günde hap veya kapsül formundaki dozlar. Günde iki kez 160 mg izleyin. Bir çay olarak, günlük 5-6 gram Saw Palmetto kullanılabilir.
Saw Palmetto çocuklara tavsiye edilmez ve ender durumlarda mideyi bozabilir. Lütfen reçeteli diğer ilaçları kullanıyorsanız, Saw Palmetto kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Steroid Nedir ve Nasıl Bulundu ?
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir