Taurin nedir ve ne ise yarar ?

Taurin nedir ve ne işe yarar?

Taurin, esas olarak kas ve sinir dokusunda bulunan bir amino asittir, ancak tüm vücutta bulunabilir. Amino asitler kası grubunda en çok bulunan ikinci amino asittir. Taurine’in su dengesini, enerji seviyelerini, kalp atışını ve kas kasılmalarını düzenlemesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Bir taurin takviyesi, yüksek kan prezervasyonu, karaciğer hastalığı, DEHB ve kalp yetmezliği gibi belirtileri tedavi etmek için bir yol olarak reçete edilebilir. Birçok diğer Amino Asit kas oluşturmak için gerekliyken, protein diğer amino asitlerle bir bağ oluşturmadığı için, taurin aslında kas oluşturmak için doğrudan yardım etmez. Peki neden vücut geliştiricisi takviye takviyesi yapmayı düşünüyor? Hepimiz biliyoruz ki vücut geliştiricileri kazançlar elde etmek istiyor. Bir vücut geliştiricisi tarafından bir taurin takviyesinin kullanılmasının nedeni, taurinin tuttuğu aşağıdaki özelliklerden kaynaklanmaktadır.
Taurin

Taurin’in faydaları nelerdir?

  • Kas hücrelerinde su dengesini ve besin alımını arttırır. (Creatine’e benzer)
  • Uyuşmazlığı artırır
  • Kalbi güçlendirir
  • Tansiyonu düşürür
  • Dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur
Dolayısıyla bir vücut geliştiricisi için taurinin faydaları oldukça nettir. Taurin sağlıklı yetişkinler tarafından diğer amino asitler vasıtasıyla üretilir. Örneğin, B6 vitamini methionin veya sistein’in taurine dönüştürülmesinde kullanılır. Taurin et, yumurta, süt, kümes hayvanları ve balık gibi besin kaynaklarından bulunabilir. Kuruyemiş ve fasulye taurin içermez, ancak vücut tarafından taurin oluşturmak için kullanılan sistein ve metionin içerirler.
Bir taurin desteğinin faydaları konusunda geniş bir teori vardır. Vücut içerisinde az miktarda taurin bulunması, retinal hasar, kas gelişiminde bozulma ve bağışıklık sistemi yetersizliği ile bağlantılıdır. Böylelikle, enerji içecekleri ve spor içecekleri arasında sıklıkla kullanılır. Taurine’in de kreatine benzer performans avantajları olduğuna inanılmaktadır, çünkü kas hücresi özelliktedir. Daha fazla kas eklemek isteyen vücut geliştiricisi için bunun anlamı nedir? Taurine, kreatinin yaptığı gibi, kas hücrelerindeki hidrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Temelde kas daha fazla su tutacak, hem gücü hem de kas kazançlarını artıracaktır.

Taurin’in Yan Etkileri- zararları nelerdir?

Enerji içeceklerinin Taurin ile yüklenmesine rağmen, bir taurin takviyesi ters etkiye sahip olabilir. Bunun nedeni, taurinin hafif bir inhibitör nörotransmitter olduğuna ve bazı durumlarda epileptik hastaları tedavi etmenin bir yolu olarak kullanıldığına inanmaktadır. Bununla birlikte, seviye dengeleyici etkileri nedeniyle insanlar sakinleşebilir. Bir kişi çok aktifse, taurin onları sakinleştirecektir. Uyuşukluk hissediyorsanız, taurin enerji ve uyanıklık sağlamaya yardımcı olabilir.
Taurin vücut geliştirme takviyelerinde sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni hücrenin hacim verme özelliğidir. Birlikte olanların hepsi onu kreatin etkilerini arttırmak için bir yol olarak kullanacaktır. Kas içindeki su miktarının dayanıklılığın yanı sıra dayanma gücü performansında da gelişmelere neden olduğu düşünülmektedir. 2003 yılında yapılan araştırmalar, 18 ila 20 yaşları arasındaki 11 erkeği inceledi. Yorulana kadar bisiklet sürmeleri istendi. Erkekler daha önceden bir egzersiz olarak 7 gün süreyle taurin almaya karar verdiler. Bu taurin desteğinin sonuçları, oksijen taşımak için her bir bireyin azami miktarda arttığını ve tükenmeden önce daha uzun bir süre egzersiz yaptığını gösterdi.Ayrıca, Taurin Suppement’lerin içinde boğa spermi yoktur.

Bir Taurin takviyesi, günde 6 grama kadar olan dozlarda değerlendirilmiştir. Bu miktarı almak olumsuz yan etkilere sahip değildir.

6 grama kadar olan taurin, pre veya intra egzersiz programının bir parçası olarak günlük kullanılabilir. Redbull gibi enerji içecekleri bununla doludur, ancak şekerden boş kalori ve çok yüksek kafein içeriği de içerir. Böyle bir boğa gücü takviyesi, fazla şeker ve diğer uyarıcılara gerek kalmadan, vücut geliştiricileri tarafından sıklıkla boğaz alımını artırabilmelerini sağlamak için kullanılır.
Taurin, amino asittir, gerekli bir amino asit değildir, yani vücudun kendisi üretebileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, yukarıda açıklandığı gibi spor performansı içinde yine de yararlar sağlayabilir.

Referanslar:

1. De Curtis M, Santamaria F, Ercolini P, Vittoria L, De Ritis G, Garofalo V, Ciccimarra F. Effect of taurine supplementation on fat and energy absorption in cystic fibrosis. Arch Dis Child. 1992 Sep;67(9):1082-5.
2. Greubel S. Isotonic beverages, “energy” and “power” drinks. Med Monatsschr Pharm. 1998 Nov;21(11):353-5.
3. Laidlaw SA, Shultz TD, Cecchino JT, Kopple JD. Plasma and urine taurine levels in vegans. Am J Clin Nutr. 1988 Apr;47(4):660-3.
4. Michalk DV, Tittor F, Ringeisen R, Deeg KH, Bohles H. The development of heart and brain function in low-birth-weight infants fed with taurine-supplemented formula. Adv Exp Med Biol. 1987;217:139-45.
5. Mizushima S, Nara Y, Sawamura M, Yamori Y. Effects of oral taurine supplementation on lipids and sympathetic nerve tone. Adv Exp Med Biol. 1996;403:615-22.
6. Rana SK, Sanders TA. Taurine concentrations in the diet, plasma, urine and breast milk of vegans compared with omnivores. Br J Nutr. 1986 Jul;56(1):17-27.
7. Riesselmann B, Rosenbaum F, Schneider V. Alcohol and energy drink–can combined consumption of both beverages modify automobile driving fitness? Blutalkohol. 1996 Jul;33(4):201-8.
8. Schaffer SW, Lombardini JB, Azuma J. Interaction between the actions of taurine and angiotensin II. Amino Acids. 2000;18(4):305-18.
9. Seidl R, Peyrl A, Nicham R, Hauser E. A taurine and caffeine-containing drink stimulates cognitive performance and well-being. Amino Acids.
2000;19(3-4):635-42.
10. Sole MJ, Jeejeebhoy KN. Conditioned nutritional requirements and the pathogenesis and treatment of myocardial failure. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2000 Nov;3(6):417-24.
11. Suleiman MS. New concepts in the cardioprotective action of magnesium and taurine during the calcium paradox and ischaemia of the heart. Magnes Res. 1994 Dec;7(3-4):295-312.
12. van Gelder NM. Brain taurine content as a function of cerebral metabolic rate: osmotic regulation of glucose derived water production. Neurochem Res. 1989 Jun;14(6):495-7.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Valkyrie Pharmaceutical Primobolan 100 Laboratuar Testi
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir