Yumurta Proteini nedir ve ne işe yarar ?

Yumurta Proteini nedir ve ne işe yarar?

Yumurta Proteini, tavuk yumurtalarının amino asitlerinin uzun zincirlerinden oluşur. Yumurta proteini takviyelerinde kullanılan proteinlerin çoğu yumurta aklarından gelir. Yumurta (egg) protein tozu çok çözünür olmadığından lesitin gibi emülsiyon yapıcılar ilave edilir, böylece bir kaşık veya çalkalamalı şişeyle daha kolay karıştırılabilir.
Tüm proteinlerde olduğu gibi, yumurta proteini kas dokusunu yeniden inşa etmekte ve onarmak için kullanılmaktadır ve ağırlıklı olarak atletler tarafından kullanılmaktadır çünkü büyük miktarlarda kas dokusu, kaldırma ağırlıkları veya yoğun fiziksel egzersizlerinden dolayı parçalanmaktadır.
Yumurta proteini takviyeleri, daha katı gıdalar yiyerek daha fazla kaloriye ve yağa ihtiyaç duymadan azami kas tamiri için daha fazla protein elde etmenizi sağlar. Yumurta pişirmekten ve günde 6 veya 7 kez yiymekten çok daha uygundur. Bunun yerine onu karıştırıp giderler.
Yumurta Proteini
Erkeklerde optimal kas tamiratı için gerekli protein miktarı, vücut ağırlığının her kilolu başına 1-1.5 gram protein ve vücut ağırlığının her kilogramı için .75-1 gram protein kadardır. Bu protein gramı, vücut ağırlığı ile çarpılır ve eşit olarak altı öğün ile bölünür, yemek başına 50-55 gramdan fazla geçmemelidir. (Vücudunuz saatte bir veya bir buçuk saatten fazlasını alamaz) Bir örnek; 200 kiloluk bir erkek, 300 gram protein (vücut başına 1,5 gram) almak isteyebilir ve yemek başına toplam 50 gr protein elde etmek için 300’ü 6’ya böler. Kadınlar da aynı şeyi yapar. Yemek sayısı başına daha yüksek bir protein elde ederseniz, en iyi sonuç için gününüze bir yemek ilave etmeniz gerekir.
Egzersizden bir saat sonra protein tüketmeniz önemlidir, çünkü vücudunuz anında proteine ihtiyaç duyacak ve kullanacaktır. Ayrıca, bütün gece kas dokusunu inşa etmeye ve onarmaya devam etmenizi sağlamak için, uyurken protein almayı da önemlidir. Uyurken kas dokularınızın çoğunu inşa edersiniz ve onarırsınız.
Eğer çiğ yumurta akları yiyorsanız, kümes hayvanları içinde taşınan salmonella bakterileri riski vardır. Isıtma, bakterileri yok ettiği için ek formların yanı sıra pişmiş yumurta da aynı riski taşımaz.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Steroidler Nerden Satın Alınır ?


Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır