Reductil (Sibutramine) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Reductil (Sibutramine) Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Reductil, Sibutramin adı verilen bir ilacın markasıdır. Diyet hapı sadece iştah bastırıcı olarak ilan edildi ancak 2010’da ki yasağı ile artık reçeteyle veya Birleşik Krallık’ta veya AB’nin geri kalanında satın alınamaz. Bu yasak, ilacın tehlikeli suistimal edilmesiyle beraber yan etkilere yol açma potansiyeline dayanıyordu.
Reductil (Sibutramine)
Reductil (Sibutramine) sadece kilo vermenin beş önemli alanından birini hedef aldığına inanılıyor: iştah bastırma.

Reductil (Sibutramine) Nasıl Çalışır?

Reductil (Sibutramine) ‘in kullanıcıları daha az yemek istekleri olduklarını ve ilaçın böylece çalıştığını söyleniyor. Reductil (Sibutramine), kullanıcılarının iştahlarını bastırmak için, nörotransmitter serotonin ve noradrenaline için bir geri alım inhibitörü olarak çalıştığını açıkladı. Nörotransmitterler, sinirleriniz tarafından gönderilen ve vücut ile beyin arasında değiştirilen kimyasal mesajlardır, böylece bedensel süreçleriniz koordine edilebilir. Farklı nörotransmitterler farklı mesajlar gönderiyor. Serotonin ve noradrenalin, vücudun enerji alımı ile ilgili mesajları veya vücudun faaliyetleri için yakıt olarak ne kadar kaloriye götürdüğünü iletmek için kullanılır.
Reductil (Sibutramine)

Reductil (Sibutramine) Artıları

İştahı bastırmak için klinik çalışmalarda kanıtlanmıştır
Kilo vermenin yanı sıra ilk kilo kaybını iyileştirdiği gösterilmiştir

Reductil (Sibutramine) Eksileri

Potansiyel tehlikeli yan etkileri nedeniyle yasaklandı.
Herkes için uygun değildir.
Beyin tarafından bir nörotransmiter mesaj alındığında ve harekete geçirildiğinde, beynin konuyla ilgilendiği için beynin mesaja son vermesini bildiği şekilde yeniden emilir. Serotonin ve noradrenalin açlık ve dolgunluk duygularını yaratır ki bu bize yiyememizi ya da yemeyi bırakmamızı, böylece iştahımızı kontrol etmenizi sağlar. Vücut’ta serotonin eksikliği aşırı açlıkla karşılanır.
Yani, serotonin ve noradrenalin, yemek yemeniz gerekip gerekmediğini, bir oturma yerinde ne kadar yemeniz gerektiğine bağlı olarak açlık ve tokluk hissi üretir. Reductil (Sibutramine), bu nörotransmitterleri kullanmak ve kullanıcıların kilo vermelerine yardımcı olmak için iştah üzerindeki etkilerini kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Aktif bileşeni sibutramin hidroklorür monohidrat (SHM), bilinen serotonin ve noradrenalin geri alım inhibitörüdür.
Bunun anlamı, bir kişi Reductil (Sibutramine) ‘i kullandığında, SHM’nin vücuda girmesi, beyin kullanıcının yeterince yediğini mesajından aldıktan sonra serotonin ve noradrenalinin yeniden emilimini engellemelidir. Kullanıcının beyni, bu nörotransmitterlerin devam eden varlığını, halihazırda dolduğu ve artık yemek zorunda kalmadığı bir sinyali olarak yorumlayabilir. Reductil (Sibutramine), kullanıcılarını hep birlikte aç olmaktan alıkoymaz, iştahlarını azaltmalıdır. Çoğu kullanıcı sık sık yemek yemeye ihtiyaç duymadıklarını ve yemek yedikten sonra kendilerini daha dolgun hissettiklerini bulurlar. Sonuç olarak, daha az yemek yer ve kilo verirler.

Anahtar Reductil (Sibutramine) İçeriği

Reductil kapsülleri, beyindeki nörotransmitterleri etkileyerek çalışan sibutramin hidroklorür monohidrattan sadece bir aktif bileşen içerir.
Anahtar Reductil (Sibutramine) İçeriği

Sibutramin

Serotonin ve noradrenalin, vücudunuz tarafından beyninize doyduğunuzu bildirmek için kullanılan nörotransmitterlerdir. Sibutramin beyinlerinde bu kimyasalların artan seviyelerini yaratarak kullanıcılarının iştahını azalttığı ve vücudun doyduğunu beyin sinyali verdiği söyleniyor. Birçok kullanıcı daha az sıklıkla aç hissettiklerini ve yemek yediğinde kendilerini daha erken hissettiklerini bulmuşlardır. Sonuç olarak, daha az kalori yemişler ve kilo vermişlerdir.

Klinik Çalışmalar

2000 yılında yayınlanan bir araştırma, Sibutramine’nin iki yıl boyunca kilo bakımına etkilerini belirlemeyi amaçlıyordu. Toplam 605 obez katılımcı altı ay boyunca düşük kalorili bir diyetle birlikte sibutram aldı. Bu süreler boyunca vücut ağırlığının% 5’inden fazlasını kaybetmiş olan bu katılımcılardan 430 Kişilik grupa günde 10 mg sibutramin veya 18 ay boyunca plasebo verildi. Kilo tekrar gözlemlendiğinde, sibutramin dozu günde 20mg’a yükseltildi.
Sonuçlar, Sibutramine almış olanların plaseboyu kullananlara kıyasla kilo kaybı sürme şansının çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Dahası, sibutramin alanlar HDL kolestrol, VLDL kolesterol ve trigliserid düzeylerinde de bir iyileşme gördüler. Kilo kaybına yardımcı olmanın yanı sıra, sibutramin kardiyovasküler hastalığa maruz kalma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.
Klinik Çalışmalar
2010 yılında yayınlanan bir çalışma, Sibutramine’nin kardiyovasküler sonuçlarını belirlemeyi amaçlıyordu. Bu çalışmada, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet veya her ikisine birden sahip olan 55 ve 70 yaş üstü aşırı kilolu ve obez olan 10.744 kişiye altı haftalık bir kilo kontrolü programı yanında sibutram verildi. Bu giriş aşamasından sonra, denekler ya sibutramin ya da plasebo almaya bölündü.
Bu çalışmanın sonuçları, Sibutramine’nin daha fazla kilo kaybı sağlayabileceğini ve her iki grupta da kan basıncının azaldığını gösterdi. Primer bir sonuç olayına maruz kalmış bir bireyin riski, sibutramin grubunda % 11.4, plasebo grubunda % 10 idi. Kalp krizi ve ölümcül olmayan vuruşlarda oranlar sibutramin grubunda % 4.1 ve 2.6 iken, plasebo grubu için % 3.2 ve % 1.9 idi. Daha önce kardiyovasküler bir duruma sahip olanlar için, sibutramin kalp krizi veya inmeden muzdarip olma riskinde artışa neden olduğu sonucuna varıldı.

Reductil (Sibutramine) Yan Etkileri-Zararları Nelerdir?

Tüm ilaçların yan etkileri olabilir, ancak bunlar kişiden kişiye şiddet ve türe göre değişebilir. Reductil (Sibutramine) de istisna değildir. Aslında, 2010 yılında Avrupa İlaç Ajansı, Reductil (Sibutramine) ‘in kullanıcıların kalp-damar sağlığı üzerindeki yan etkilerinin sunduğu potansiyel kilo verme avantajlarından daha fazla tehlikeli olduğuna karar verdi. Reductil (Sibutramine), bağırsağınızın beyninize gönderdiği kimyasal mesajları etkiler ve bu nedenle ilacın beyninizin, bağırsağınızın yapması gerektiğini düşündüğü şeylere yanıt vermesi için semptomlar oluşturabilir.
Reductil (Sibutramine) Yan Etkileri-Zararları
Belirtildiği gibi, tüm ilaçların potansiyel yan etkileri vardır. Bu nedenle, aldığınız herhangi bir ilaçla birlikte verilen bilgileri, reçete edilmiş olsa dahi dikkatle okumanız gerekir; böylece hangi yan etkileri beklediğinizi ve ilaca verdiğiniz reaksiyonun normal olup olmadığını bildiğinizden emin olabilirsiniz. Reductil (Sibutramine) ilk pazarlandığında aktif içeriğinin, sibutramin hidroklorür monohidratın bir takım olası yan etkileri olduğu biliniyordu.

Reductil (Sibutramine) Yan etkileri:

– Artan kan basıncı ve kalp atış hızı
– Taşikardi (düzensiz olarak hızlı bir kalp atışının / kalbin “çarpıntı” periyotları)
– Gögüs ağrıları
– Uykusuzluk hastalığı
– Kabızlık
– Endişe
– Mide bulantısı
– Kuru ağız
– Baş ağrısı
– Ateş basması
– ‘İğneleme’ hissi
– Solunum problemleri
– Terlemek
2002’de Proprietary Medicinal Products Komitesi, güvenli ve uygun olup olmadıklarını düşünerek sibutramin (ve böylece Reductil (Sibutramine)  de dahil olmak üzere sibutram içeren ilaçlar için) pazarlama yetkilerini değerlendirdi. Raporlarına buradan erişebilirsiniz. Değerlendirmede, kardiyovasküler sorunlarla ilgili iki ölüm de dahil olmak üzere, İtalyan hastalarda Sibutramine ile bağlantılı ‘ciddi Ters reaksiyonlar’ üzerine çıkan raporlar sonrasında, sibutramin içeren tıbbi ürünler için tüm pazarlama yetkilendirmelerinin İtalya’da geçici olarak askıya alınmasıyla uyarıldı. O sırada CPMP, Sibutramine’nin yararlarının riskinden daha fazla olduğuna karar verdi. Bununla birlikte, raporları, Komitenin daha fazla vurgu yapılması gerektiğine karar vermiş bir takım yan etkilere dikkat çekti. Bunlar arasında olağandışı kanama ya da morarma, depresif etkiler (ağırlıklı olarak bir hastanın depresyona yatkın olduğu durumlarda) ve hafif cilt reaksiyonlarından daha şiddetli cevaplara kadar değişen allerjik aşırı duyarlılık vardı.
Ayrıca, CPMP, Sibutramine’nin kardiyovasküler etkilere başlatılması için, Sibutramine Kardiyovasküler Sonuç Araştırması (SCOUT) çalışması için istekli idi. Yukarıdaki madde işareti listesinden, çoğu Sibutramine’nin kardiyovasküler sistemi olumsuz bir şekilde etkilediğini düşündüğünü görebilirsiniz – göğüs ağrısı, taşikardi, artmış kalp atış hızı, sıcak basması ve ‘iğneleme” Hissi hepsi bunun olduğunu gösterir. SCOUT tarafından Reductil (Sibutramine) ‘in yasaklanmasına yol açan keşifler yapıldı. SCOUT, uzun süreli sibutramin kullanımıyla inme ve kardiyovasküler sorunlar (ölümcül olmayan kalp krizi de dahil olmak üzere) tarafından % 16 oranında artış gösterdiğini ortaya koydu. SCOUT’un erken bulguları sonrasında kardiyovasküler sorunlar, kalp krizi ve serebrovasküler kazalar gibi ciddi yan etkileri olan Reductil (Sibutramine), reçete edilmeye devam etmek çok tehlikeli kabul edildi.
Reductil (Sibutramine) kullanıcı yorumları, birçok insanın ilacın yan etkilerini deneyimlediğini doğrulamaktadır. Sık şikayet ağız kuruluğundan şikayetçidir. Kuru ağız önemsiz gibi gelmeyebilir ancak boğaz ağrısı, ağız kokusu, konuşma ya da yutma güçlüğü ve susamaya neden olan büyük tahriş kaynağı olabilir. Ayrıca ağızdaki enfeksiyona karşı tükürük sorumludur; ağız kuruluğu kişinin diş çürüğü ve diş eti hastalığına yakalanma riskini arttırır. Ağız kuruluğu, serotonin sendromunun erken bir göstergesi olabilir ve bu nedenle izlemeye değer bir semptomdur. Bununla birlikte, ağız kuruluğu, noradrenerjik uyarıyla bağlantılı olarak, kabızlık ve terleme ile birlikte, Reductil (Sibutramine) ‘e oldukça tipik bir yan etki yapar ve noradrenalinin geri alım inhibitörü olarak etkisini gösterir.
Baş ağrısı Reductil (Sibutramine) ‘in sıklıkla deneyimli yan etkilerinden bir diğeri. Reductil (Sibutramine), iştahınızın üzerine vücudunuzun doğal kontrolü ile müdahale ederek, vücudunuzun sağlıklı çalışması için gereken miktardan daha azını yemesine neden olabilir. Reductil (Sibutramine) açlığı maskeler, böylece vücudunuz yemeniz gerektiğini hissetmeyebilir, ancak çok az miktarda yan  etkisinde kalır. Kan şekeri iner, baş ağrılarına yol açar.
Baş ağrısı aynı zamanda çok az uykunun sonucu olabilir. Reductil (Sibutramine)  uykusuzluğa neden olabilir. Yine bunun nedeni, vücudunuzun doğal kontrol mekanizmalarına müdahale etmesidir. Reductil (Sibutramine), serbest bırakıldıktan sonra serotonin’in sinirler tarafından emilimini engeller; yani sinir hücrelerinizin dışında, doğal olarak varolan orandan daha yüksek nörotransmiter seviyeleri mevcut demektir. Uyku araştırmaları, yüksek düzeyde serotonin ve uyanıklık ile düşük seviyeli serotonin ve uyku arasında açık bağlantılar içeriyor. Muhtemelen Reductil (Sibutramine) ‘in uykusuzluğa neden olmasının nedeni budur; Yüksek serotonin seviyeleri doğal uyku ve uyanma şekillerine müdahale eder. Yiyecek ve uyku eksikliği muhtemelen kullanıcıların sıkça başvurduğu baş ağrısı, uyuşukluk ve huzursuzlukların ardında yatar.
Bazı Reductil (Sibutramine) kullanıcıları ayrıca mide bulantısı, karın ağrısı ve kabızlık da dahil olmak üzere sindirim rahatsızlığı acısını betimler. Yine, bu belirtiler Reductil (Sibutramine) ‘in vücuttaki doğal seratonin dengesi üzerindeki etkilerinin bir sonucudur. Karında bulunan hücreler, orada olması gerektiğini düşünmeyen bir şeyle karşılaştıklarında serotonin salgılarlar. Bu serotonin salınımı, rahatsız edici maddeden kurtulmak için tasarlanan vücutta bir tepkiyi tetikler ve bu nedenle serotonin seviyeleri bağırsaktan kana taşmasına yetecek kadar yüksek olduğunda, Kusmaya neden olur. Dolayısıyla, Reductil (Sibutramine) kullanıcısında mevcut olduğu gibi serotonin düzeylerinin artması bulantı ve mide kramplarına neden olabilir.

Reductil (Sibutramine) Nasıl kullanılır?

Ürün artık mevcut olmadığından, Reductil (Sibutramine) ‘in nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin resmi bir talimat yoktur. İlaç kapsül şeklinde gelir ve su ile kullanılır. Drugs.com, sabahları ilacın yiyeceklerle ya da gıdalarla kullanılması gerektiğini belirtti. Aynı anda iki doz alınmaması  gerekir.
Reductil (Sibutramine)
Reductil (Sibutramine) ‘i yan etkileri ve etkileşimleri açısından kullanmamaları gereken bir grup insan vardır. Bunlara kardiyovasküler ya da kan ile ilgili hastalık öyküsü olanlar, karaciğer ya da böbrek problemi olanlar, son 14 gün içinde seçici serotonin geri alım inhibitörleri ya da monoamin oksidaz inhibitörleri kullananlar ya da son 14 gün içinde almayan kişiler bulunmaktadır.Reductil (Sibutramine)  reçetesi için, doktorunuz ilacın sizin için uygun olacağını kontrol etmiş olur – bu, bazı insanları ciddi bir şekilde etkileyebileceğinden önemlidir.

Reductil (Sibutramine) Hangi Ülkede Üretilir?

Reductil (Sibutramine) sadece İngiltere’de reçeteyle kullanılabilir ve artık reçeteyle bile satın alınamıyor. Bir internet araması, bazı çevrimiçi kaynaklardan Reductil (Sibutramine) olduklarını iddia ettikleri şeyleri sattığını ortaya çıkarıyor; ancak 2010 yılından beri ürün yasaklandığından bunların güvenilir kaynaklar olması muhtemel değildir.

Reductil (Sibutramine) Nereden  Satın Alınır?

Reductil (Sibutramine) piyasadan satın alınamaz ve online olarak görürseniz satıcının dikkatli olması gerekir. Reductil (Sibutramine) şimdi İngiltere’de yasaklanmış ve bu nedenle herhangi bir güvenilir doktor veya eczacının kullanımında değildir. Bir araştırma, Reductil (Sibutramine) ‘in hala birkaç çevrimiçi perakendeci aracılığıyla satıldığını ortaya çıkarıyor ancak yasaklandığından bu web sitelerinden ürünü satın almanız önerilmez.
Reductil (Sibutramine) 

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Büyüme Hormonu (Somatotropin) Satın Al (Fiyat)
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir