Raloxifene -Raloksifen (Evista) Nasıl Kullanılır Ve Dozajı Nedir ?

Raloxifene – Raloksifen (Evista) Nasıl Kullanılır Ve Dozajı Nedir?

Raloksifen, östrojen ile ilgili tıbbi endikasyonların tedavisinde piyasadaki en yeni anti-estrojenlerden birisidir ve bunlardan en belirgin olanı osteoporoz ve östrojen yanıtlı meme kanseridir. Nolvadex (Tamoksifen) gibi diğer benzer SERM’lerde olduğu gibi, kullanımı birincil tıbbi endikasyonları aşar ve sıklıkla vücut geliştiricileri kullanarak anabolik steroid tarafından östrojenle ilgili yan etkileri ve sorunları önlemek ve / veya önlemek için yardımcı bir ilaç olarak uygulanır. Raloksifen, bu amaçla Nolvadex kadar popüler olmasa da, araştırma şeklinde artan miktarda kanıt, bunun bu amaçla neredeyse veya eşit derecede etkili olduğuna işaret etmektedir. Raloxifene, Nolvadex gibi daha iyi kurulmuş SERM’lere kıyasla çok fazla araştırma ve klinik veri öyküsüne sahip olmamasına rağmen, topluluk kullanarak vücut geliştirme ve anabolik steroid arasında hızlı bir şekilde popülerlik ve ilgi kazanmaktadır ve sözü edilen topluluğun birçoğu Raloksifeni biraz daha güvenli bir alternatif olarak görüyordu, ancak bu iddialar şu anda asılsızdır.

Raloxifene -Raloksifen (Evista) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?
Raloxifene -Raloksifen (Evista) Nasıl Kullanılır Ve Dozajı Nedir ?
Raloxifene – Raloksifen (Evista) Yan Etkileri – Zararları Nelerdir ?
Raloxifene -Raloksifen (Evista) Satın Al (Fiyat)

Anabolik steroid kullanımı sonucunda Östrojen ile ilişkili yan etkilerin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan Raloksifen dozları genellikle östrojenik yan etkileri önleme ve mücadele etme amacıyla yüksek Raloksifen dozajlaması gerektiren Nolvadex gibi daha kurulmuş SERM’lerden daha yüksektir. Anabolik steroid kullanımı alanında mücadele etmek için Raloksifenin kullanılan östrojenik yan etkiler esasen jinekomastidir ve östrojenik diğer yan etkilere karşı çok az yardım sağlar. Bunun nedeni, bu profilin tanıtımında belirtildiği gibi, Raloksifen vücuttaki toplam östrojen seviyelerinin düşürülmesine hizmet etmemekle birlikte, sadece belirli dokulardaki östrojenin aktivitesini engellemeye hizmet etmektedir. Bu, tüm SERM’ler arasında bir ortaklıktır ve tüm SERM’lerin çalıştığı içsel bir yöntemdir. Raloksifen dozları ile şişkinlik ve su tutma gibi diğer östrojenik yan etkilere karşı savaşmaya yönelik herhangi bir girişim kaçınılmaz olarak başarısızlıkla karşılanacağı için anabolik steroid kullanıcıları tarafından akılda tutulmelidir. Bunun yerine Aromataz inhibitörleri en uygun yöntemlerdir. 

Raloxifene -Raloksifen (Evista) Nasıl Kullanılır Ve Dozajı
Çalışmalar, günde 120 mg Raloksifen’den serum kullanımı  Testosteron düzeylerini % 20 oranında arttırdığını gösterdiği gibi, Raloxifene, östrojenin hafifletilmesinde kullanılmasının yanı sıra endojen bir Testosteron uyarıcı bileşik olarak önemli bir kullanım gösterdi [4]. Bu seviyedeki endojen Testosteron uyarımı miktarı Nolvadex kadar etkili değilse de, post-cycle therapy (PCT) sırasında uygulanabilir bir yardımcı olarak kullanımını garantilemek için hala yeterince önemlidir.
Daha ayrıntılı bilgi edinmeden önce, okuyucuya önemli bir not verilmelidir:

Tıbbi Raloksifen Dozajları

Bir ilaç olarak, Evista (Raloxifene) FDA tarafından öncelikle kemik dokusunda Östrojen agonizmiyle osteoporozun tedavisinde ve önlenmesinde onaylanır ve böylece kemik rezorpsiyonunu azaltır ve ossifikasyonu (kemik oluşumunu) arttırır. Bu amaçla Raloksifenin uygulanması öncelikle postmenapozal dişiler için olup, osteoporozun en belirgin olduğu durumdur. Raloksifenin bu amaçla kullanılması aynı zamanda postmenapozal dişilerde Östrojen’e cevap veren meme kanserinin tedavisinde de kullanılır; burada Raloxifene’in Östrojen antagonizması meme dokusunda Östrojen’in kanser teşvik edici etkilerini önlemeye yarar.
Osteoporoz ve kadın meme kanseri tedavisi için, tıbbi standart Raloxifene dozajı günde bir adet 60mg tablettir. Tekli 60 mg Raloxifene dozajı gıdalarla ya da gıdalarla birlikte kullanılabilir.

Anabolik Steroid Kullanımı Sırasında Raloksifen Dozları

Özellikle raloksifen, normal olarak ana hatları çizilen ve farklı bileşiklerin ve uyuşturucuların ortak profillerinde listelenen kullanıcıların üç katmanına (başlangıç, orta ve ileri) sınıflandırılamaz. Bunun nedeni, Raloxifene’in performans arttırma amacıyla kullanılmayan yardımcı bir ilaç olması, bunun yerine aromatize edilebilir anabolik steroidler kullanıldığında çeşitli Östrojenle ilgili yan etkilere karşı savaşmak veya hafifletmek için kullanılmasıdır.
Birçok durumda, Raloksifen dozları, erkeklerde testosteronun endojen salınımını arttırmak için de kullanılabilir; bu, bu bileşiğin, bir anabolik steroidin bitiminden sonra PCT (Post Cycle Therapy) evreleri sırasında bir yardımcı ilaç olarak kullanılmasına izin verir Ancak bu amaçla kendi başına kullanımı çok yaygın değildir ve belirgin performans arttırıcı etkiler yaratması pek olası değildir.
Bir steroid kürü sırasında jinekomasti önleme / azaltma amacıyla: Raloksifen dozajları normalde, aromatize edilebilir anabolik steroidlerin kullanımını içeren bir anabolik steroid küründe jinekomastinin gelişimini önlemek için veya bir gelişimden kısa süre sonra bir kesici ilaç olarak kullanılır. Her iki koşul için de Raloksifen dozajları aynıdır ve günlük 30-60 mg olarak bir anabolik steroid kürü  sırasında kullanılır, ancak standart genellikle günde 30 mg’dır.
Sporcuya, Raloksifenin kullanılması, bir anabolik steroid kürü sırasında olumsuz bir şekilde performans, kas ve kuvvet kazanımlarını etkileyebileceğini açıkça belirtmek çok önemlidir. Nalbadex gibi Raloxifene de azot retansiyonunun artmasından sorumlu olan kas büyümesinde çok önemli bir aracı olduğu bilinen vücutta IGF-1’in (insülin benzeri Büyüme Faktörü 1) serum seviyelerini azalttığını göstermiştir [5] Protein sentezi ve yeni kas hücresi büyümesi (hiperplazi). Yapılan diğer çalışmalar, ön ve sonrasındaki IGF-1 düzeyleri ölçüldüğünde Raloksifen uygulanan hastaların IGF-1 düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma buldu [6].
Burada elde edilen sonuç, Raloxifene ve Nolvadex gibi SERM’lerin, kas büyümesi için gerekli olan önemli hormonların (yani IGF-1) kan plazması seviyelerinin azaltılması yoluyla kas büyümesi üzerinde zararlı bir etki yapmasıdır. Bu nedenle, herhangi bir sebeple (PCT veya jinekomasti kontrolü / redüksiyonu için) Raloksifenin verilmesinin, aromatize edilebilir anabolik steroidlerin kullanımı sırasında herhangi bir östrojene bağlı yan etkileri hafifletmek için gereken süre olması önerilir. Raloksifen dozlarının kısa süreli kullanımı dramatik bir etki işaret etmemelidir, ancak uzun süreli uygulama gerçekten kas büyümesi ve performans üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Bir çalışmada Raloksifenin uzun süreli kullanımı incelendiğinde, 24 aylık Raloksifen tedavisinin ardından, deneklerin IGF-1 düzeylerinin kontrollerden anlamlı derecede düşük olduğu ölçülmüştür [7]. Bu kez, Raloksifenin Tamoksifen’e (Nolvadex) erkekler üzerindeki etkisini inceleyen başka bir çalışmada, Nalbadeks’e kıyasla Raloksifenin bir sonucu olarak IGF-1’in önemli bir azalma göstermediği gösterilmiştir [8]. Akromegali hastalarında yapılan bir çalışmada günde 120 mg Raloksifen uygulandı (günde iki kez 60 mg’lık bölünmüş dozlarda) ve bu durum IGF-1 seviyelerinin% 16 oranında azalmasına neden oldu [9].
Raloxifene ile yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda, IGF-1 seviyelerinin istatistiksel olarak önemli oranda düştüğü birkaç çalışma ile karşılaştırıldığında gösterilemediği gösterilmiştir; bu nedenle, herhangi bir prospektif anabolik steroid kullanıcısının Raloxifene dozlarının etkisini hesaba katması akıllıca olacaktır.

Kadın için Raloksifen Dozajı nedir?

Raloksifen, anabolik steroid kullananlar arasında Raloksifen gibi bir ilacın birincil kullanımı jinekomastinin gelişimini önlemek ve aynı zamanda kadınlarda anabolik steroid kullananlar için hiçbir şekilde kullanılmamaktadır. Endojen Testosteron üretimi. Dişilerin bu işlevlerden herhangi birine özel bir ihtiyacı yoktur ve dişilerle ilgili olan Raloksifen yalnızca gerekli olduğu düşünülen tıbbi endikasyonlar için olmalıdır. Dişilerde herhangi bir tıbbi gerekliliğin dışında Raloksifenin kullanılması muhtemelen kadın endokrin fizyolojisine ilişkin Raloksifen’in Östrojen antagonizmasının / agonizminin doğası gereği daha fazla fizyolojik komplikasyona neden olabilir.

Artmış Endojen Testosteron Salgılaması ve PCT için Raloksifen Dozları (Post-Cycle Therapy)

Raloksifen dozajlarının, erkeklerde Testosteronun endojen üretimi ile ilişkili olduğu yönündeki belgeleri oldukça iyi belgelenmiştir. Bu, Raloksifene’nin FSH ve LH’nin (testislerin testosteronun başlamasını ve / veya arttırılmasını sinyalleştirmesinden sorumlu olan iki hormondan) önemli miktarda salınmasına yol açan, hipotalamus ve hipofiz bezine karşı östrojen antagonistik etkileri yoluyla oluşur. SERM’lerin çoğunluğu erkeklerde bu etkiyi başlamak üzere ifade ettiğinden, bu şaşırtıcı değildir. Bu sebeple, Raloksifenin yanı sıra Nolvadex ve Clomid gibi göreceli SERM’lerinin, anabolik bir steroid kürünün sona ermesinden sonra hormonal iyileşme amacıyla düzgün bir şekilde inşa edilmiş bir PCT programının çok önemli bileşenlerinin olduğu bilinmektedir.
Bununla birlikte, daha önce bahsedilen bir çalışmanın (Birzniece ve diğerleri, 2010), Raloxifene’nin Nolvadex’e kıyasla Testosteron uyarıcı etkilerinin, Raloxifene’in Nolvadex’e kıyasla Testosteronun uyarılması etkisi ile oldukça kısa bir sürede düştüğünü keşfetmesi çok önemlidir. Diğer araştırmalar, erkeklerde endojen Testosteron üretiminin uyarılması konusunda Raloxifene’in gerçekten Nolvadex (ve hatta Toremifene) ile açık bir dezavantaj olduğunu ortaya koymuştur [10]. Bu nedenle, Raloxifene ve Nolvadex’in testosteron uyarımı amacıyla seçilmesi arasında Nolvadex’in ikisinin tercih edilen madde olması gerektiğini açıkça belirtmek gerekir. Nolvadex, tarih boyunca ve bugün bile, sadece endojen Testosteron salgısını uyarmak amacıyla değil aynı zamanda jinekomasti ile mücadele için üstün (ve belki de daha ucuz) bir seçim olarak kendisini diğer SERM’lere karşı göstermiştir.
Endojen doğal Testosteron üretimini uyarmak amacıyla günde 30 – 60 mg’lık bir Raloksifen dozu idealdir, ancak bu amaçla günlük 60 mg’lık bir doz daha sıktır.

Raloksifen Dozlarının Düzgün Kullanılması ve Zamanlanması

Raloksifen’in uygulama kısıtlamaları (veya eksikliği) oldukça esnektir ve Raloksifen dozları yemek öncesi, sırasında veya sonrasında verilebilir. Ayrıca, sabahın veya gece saatinin, kullanıcının tercihine göre tüketilebilir. Raloksifen dozlarının tümünü bir arada tüketebilir, aksine gün boyunca Raloksifen dozlarının bölünmesi yerine kullanılabilir. Raloksifen dozajlarının bölünmesi ve  yarılanma ömrünün 27.7 saat olması nedeniyle gereksizdir.

Raloksifen Dozlarından Beklentiler ve Sonuçlar

Raloksifen, özellikle jinekomasti için, problemli östrojenik yan etkilerin önlenmesi ve hafifletilmesi için etkin bir çözümdür. Kemik dokusunda Östrojen agonistik aktivitesi ile kemik yoğunluğunu ve mukavemetini koruyacağı hatta arttıracağından Nolvadex gibi diğer SERMlere göre bir avantaja sahipken, diğer taraftan Nolvadex kemikteki zıt aktiviteyi ifade etmektedir. Dahası, Raloksifen dozajları erkeklerde endojen doğal Testosteron üretimini uyarmada oldukça etkilidir ve bu da endojen Testosteron üretiminin restorasyonunda kür  sonrası terapi sırasında oldukça etkili bir şekilde kullanılabileceği sonucuna götürür.

Benzer Yazılar

Bu Makalede İlginizi Çekebilir   Dyrenium (Triamterene) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir