Albuterol (Salbutamol) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Albuterol (Salbutamol) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Albuterol, hava yolu kaslarını rahatlatarak akciğerlerdeki hava akışını artırmak için tasarlanmış popüler (İlaç)  bronkodilatörlerden biridir. Bu ilacın inhalasyonu, ters obstrüksiyonlu havayolu hastalığı vakaları bildiren hastalarda bronkospazmı önlemek ve tedavi etmek için de kullanılmıştır. Albulterol kullanarak egzersizden kaynaklanan bronkospazmın önlenmesi de önlenebilir.

Albuterol Sporcular ve vücut geliştiricileri tarafından kullanılır

Albuterol, kan basıncında bir artış başlatırken kalp atış hızını arttırırken uyarıcı bir etki üretme konusunda üne sahiptir. İnsanların uyarıcı özellikleri için albuterol kullandıkları bildirildi. Onların çoğunun teneffüs ettikten sonra ‘gergin’ olduklarını belirtmek gerekir. Uyarıcıların kilo vermeye başladığı bilinmekte olduğundan, bu ilaçla ilgili ana akım toplumda büyük ilgi vardır. Albuterol uygulaması atletik performansa son derece yararlı olabileceği için birçok sporcudan da ilgi var. Albuterol, yukarıda belirtilen kullanımlardan herhangi biri için onaylanmamıştır.Ama yinede spor camiasında büyül ilgi duyulmaktadır.
Albuterol
Albuterol birçokları tarafından Clenbuterol’s (Clen) daha iyi kuzeni olarak damganır. Clen’in tüm özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir, ancak sporcular için daha sıklıkla bulunmaktan daha fazla yararlı olma potansiyeline sahiptir. Albuterol, kısa ömürlü olmakla birlikte, vücuda Clenbuterol’un etkisi çok uzun sürebilir. Bu ilaçların yağ yakma faydaları arasındaki farkı söyleyemem, çünkü ikisinin de aynı etkileri vardır. Bununla birlikte, Albuterol’ün de kuvvet artışında bazı potansiyel etkileri olduğu gösterildi.
Bodybuilder steroid kullanımı için bir yardımcı olarak albuterol‘ü kullanmak ister. Öncelikle onları geri kalanından ayıran küçük ilave tanımla ilgilenen kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Daha sıklıkla, Primobolan, Oxandrolone, Testosteron gibi yağ yakma kürlerinde kullanılan geleneksel steroidlerle birlikte birçok başka steroid ile dolaştırılıyor.

Albuterol (Salbutamol)  Doğru Kullanımı nasıldır ?

Bu ilacı sadece doktorunuzun önerisiyle kullanın. Daha fazlasını kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha sık kullanmayın. Ayrıca, doktorunuza söylemeden bu ilacı veya herhangi bir astım ilacı kullanmayı bırakmayın. Bunu yapmak, nefes alma sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
Albuterol (Salbutamol)  inhalasyon solüsyonu (örn., Accuneb®), iyi hava akışı olan bir hava kompresörüne bağlı bir jet nebülizatörü ile birlikte kullanılmalıdır. Soluma çözeltisi ve nebülizör hasta talimatlarıyla birlikte verilir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.
Yağ kaybı için Albuterol Dozajı nasıl olmalıdır ?Albuterol, insanlarda daha fazla kanıtlanmış anabolik kapasite göstermiş olsa da, neredeyse sadece bir yağ kaybı maddesi olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen, anabolik etkiler için gerekli olan Albuterol dozajları, yağ kaybı etkileri için de aynı dozlarda gereklidir. Her iki hedef için de Albuterol dozları, Albuterol gibi uyarıcılardan gelen çeşitli etkiler için gereken dozlarla çok az esneklik olması nedeniyle, üç kullanıcı katmanı için (başlangıç, orta ve ileri) tipik olarak aynıdır. Daha önce belirtildiği gibi, Albuterol dozları zirve dozu elde edilinceye kadar yavaşça yukarıya doğru rampa yapmalı ve zirve optimal doz farklı kişiler için farklı olabilir (bazı kişiler uyarıcılara diğerlerinden daha duyarlı olabilir). Toleransı değerlendirmek ve en etkili Albuterol dozlarını belirlemek için doz yavaşça yukarı doğru ayarlanabilir.
Albuterol yanan bir yağ normalde günde 16 – 24 mg arasındadır. Hemen hemen tüm Albuterol tabletleri tablet başına 4 mg dozda verilir, diğer bir deyişle günde toplam 4-8 tablet olabilir. Bu en yüksek doz, gün boyu eşit aralıklarla uygulanan idarelere ayrılmalıdır. Örneğin, 16 mg / gün’lik bir doz isteniyorsa, kullanıcı genellikle günde 8 mg veya günde 4 mg 4 mg uygulayacaktır. Bu tip Albuterol dozlarına örnek olarak şunlar verilebilir:

Albuterol 24 mg / günde toplamda (en çok dozu)

– 08:00 Sabah :  8 mg Albuterol
– 12:00 Öğlen:   8mg Albuterol
– 16:00 Akşam: 8mg Albuterol

Albuterol dozları, eğer bireyin arzuladığı takdirde, yukarıda listelenen örnekten daha sık idarelere bölünebilir. Kişilerin, başta uyarıcılara karşı çok hassas olan yeni başlayanlar veya bireyler için başlangıca göre dozları başlangıçta yavaş yavaş yukarı doğru rampa yapması gerektiğini iki kez belirtmişlerdir. Bireyin dozlarını ne kadar hızlı yukarı doğru rampa uyguladığının da bireyler ve kişisel tercihleri ​​arasında değişen bir faktör olduğunu unutmayın (bazıları, Albuterol dozajlarını her 3 günde bir kez yükseltmeyi tercih ederken bazıları her 6 günde bir kez doz artırmayı tercih edebilir) . Aşağıda, rampalama işleminin genel bir örneği verilmektedir (yukarı doğru titrasyon olarak da bilinir)

Albuterol dozajları:

Uygun Yükseltme Dozlama Protokolünün Özeti (Albuterol için 24mg / günde toplam en çok doz için)

– 1. Gün:  8 mg  Albuterol
– 4. Gün: 16 mg Albuterol
– 8. Gün: 24 mg Albuterol

Kullanıcı şimdi Albuterol kürü süresince 24mg / günde kullanmaktadır

Albuterol kürü nedir ?

Neredeyse tüm uyarıcılar temel alan yağ kaybı bileşikleri ve genel olarak en yağ kaybı olan bileşikler olduğu gibi, Albuterol kürleri ve Albuterol’ün kullanılma şekli çok sınırlıdır. Neredeyse sadece yağ yakıcı bir bileşik olarak kullanıldığından, Albuterol kürleri  tipleri tipik olarak yağ kaybı,  kesme ve / veya yağsız kütlenin nihai hedefi olan kürler ve periyotlardır. Nadiren Albuterol bir bulking (Hacim) küründe kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Clenbuterol‘e benzer şekilde, bazı sporcular ve vücut geliştiricileri, diyetle birlikte gelebilecek potansiyel yağ kazanımını azaltmak ya da en aza indirmek için bir Kür ya da yağsız kütle küründe sırasında (kalorik bir artığın tükendiği dönemlerde) Albuterol kullandığı görülebilir. Kütle ekleme (veya “hacimlendirme”) için tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, bu gibi uygulamalar çok nadirdir, ancak klinik çalışmalarda (bu profilin başlangıcında referans gösterilen) Clenbuterol‘den veya herhangi bir uyarıcıdan daha fazla görülen Albuterol‘ten artmış kas anabolizmasının ilave yararı olan Albuterol’in yığın halinde ya da yağsız uygulama Toplu kazanım (Hacim) kürü daha haklı olabilir. Albuterol kürü kullanımı, vücut geliştiriciler, sporcular ve performans arttırıcı uyuşturucu kullanıcıları arasında daha popüler hale gelecektir.

Bunun yanı sıra, Albuterol için birincil kullanım, yağ kaybıdır. Bu profilin Albuterol dozları bölümünde beta-2 reseptör aşağı düzenlenmesi konusu ele alınmış ve bu nedenle Albuterol sikluslarının iki şekilde çalıştırılabileceğini vurgulamak önemlidir: 2 hafta sonra 2 hafta Veya Ketotifen Fumarat’ın her iki haftada bir en az bir kez (veya yağ kaybı yavaşlamaya başladığında) beta-2 reseptör yukarı regülasyonu amacı için kullanıldığı sürece, 8 haftalık bir süre boyunca hiçbir ara vermeden sürekli bir Albuterol kullanımı aşağı). Normal olarak, beta-2 reseptörü aşağı regülasyonu önemli hale geldiğinde, vücut sıcaklığı (normalde Albuterol kullanırken bazal ölçümlerin üzerine yükselir) metabolizmanın yavaşlamış olduğunu belirterek başlangıç ​​noktasına geri döner. Kullanıcı periyodik molalar veriyorsa (protokol protokolünün 2 hafta on / 2 hafta  off gibi) veya süresi 8-10 hafta arasında değişmeyen albuterol kürlerinin toplam süresi 3-4 aydan daha uzun olmamalıdır.

Albuterol yaygın olarak kür yapılabilir ve yağ kaybını ve anabolik etkilerini arttırmak için anabolik steroidler ile birlikte kullanılabilir ve bu nedenle, normal olarak, normalde yağ kaybını ve / veya yağsız kas kazancını kolaylaştırmak için kullanılan bileşiklerden ziyade anabolik steroidlerle kombine edilir. Bunlar, Winstrol (Stanozolol), Trenbolone, Masteron (Drostanolone), Anavar (Oxandrolone), Primobolan (Methenolone) ve Turinabol (Klorodehidrometil-testosteron) gibi bileşikler olacaktır. Bu bileşikler, östrojenik yan etkilerden şişkinlik veya yağ alma riski olmaksızın yağsız kitleyi desteklemektedir. Albuterol Kürleri genellikle T3 (Triiodotironin) ve Human Growth hormonu gibi diğer yağ kaybı bileşikleriyle birlikte olabilir ve ancak Clenbuterol veya Ephedrine gibi diğer uyarıcı temelli yağ kaybı bileşikleriyle kombine edilmemelidir. Bunun nedeni, bu uyarıcıların vücut üzerindeki bileşik etkileri yüzünden. Negatif kardiyovasküler etkilerin yanı sıra CNS (Merkezi Sinir Sistemi) üzerinde aşırı stres oluşabilir ve bu nedenle uyarıcı temelli yağ kaybı Maddesi kombinasyonu her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Albuterol Kürü Örnekleri nelerdir ?

Örnek Albuterol Kürü # 1 (Toplam kür süresi 12 hafta)

Hafta 1-12:
– 300 mg / haftada Testosteron enanthate
– Trenbolone Enanthate 400 mg / haftada

Hafta 1-8:
– Albuterol 24mg / günde
– Albuterol’ün her ikinci haftasında 2mg / gün kullanan Ketotifen

Hafta 1-12:
Milk Thistle (Carsil) 400mg / Günde

Bu ilk Albuterol Kürü örneği, Ketotifen’in tam kür boyunca beta-2 reseptör yukarı regülasyonunu korumak için kullanılmasını sunar. Bu, Albuterol’den kopmak ve aradan sonra yeniden başlatmak zorunda kalmadan, 8 hafta süreyle sabit bir Albuterol kürüne izin verir. Testosteron ve Trenbolon, Trenbolon’un yağ kaybını hızlandıran ve kendisinin güçlü besleyici bölücü etkileri açısından çok önemli olduğu anabolik steroidlerdir.

Örnek Albuterol kürü # 2 (toplam kür süresi 8 hafta)

Hafta 1-8:
Testosteron Propionate haftada 100mg (günde 25mg)
Trenbolone Acetate 200mg / hafta (50mg her gün)
Turinabol 80mg / gün’de
Albuterol 24mg / gün
Albuterol‘ün her ikinci haftasında 2mg / gün kullanan Ketotifen

Hafta 1-8:

Milk Thistle (Carsil) 400mg / Günde

Albuterol Kürü 2, birde oral anabolik steroid ilavesi yapar. Bu davadaki oral anabolik steroid, Turinabol (Klorodehidrometil-testosteron) olup, kalori açığının ortasında besin bölümlemesi yoluyla yağ kaybına olan etkisinde oldukça iyi sayılır. Seçilen enjekte edilebilir bileşikler, kısa eritilmiş anabolik steroid olmanın ortak özelliğini taşır ve bu da kullanıcıya daha sıklıkla Albuterol’ün kür boyu sınırlamaları ile senkronize olan daha kısa bir kür yürütme olanağı verir. Bu, daha uzun zamana esterlenmiş bileşiklerin kullanıldığı Albuterol kürü örneği # 1 ile karşılaştırılabilir ve Albuterol ile aynı kullanım süresi ile mükemmel şekilde senkronize edilemez.

Örnek Albuterol kürü # 3 (8 haftalık toplam kür süresi)

Hafta 1-8:
Testosteron Propionate haftada 100mg (günde 25mg)
Nandrolone Phenylpropionate (NPP) haftada 400mg’da (günde 100mg)
Winstrol (enjekte edilebilir) 400mg / hafta (günde 100mg)
– 75 – 100 mcg / günde T3

Hafta: 1-2, 5-6, 8+:
Albuterol 24mg / gün

Hafta 1-8:

Milk Thistle (Carsil) 400mg / Günde

Bu Albuterol kürü örneği ek bir yağ kaybı bileşiği olan T3’i ortaya koyar ve beta-2 reseptörlerini ayarlamak için mevcut Ketotifen olmadan Albuterol kürlerinin tipik olarak nasıl çalıştırılacağını göstermek için Ketotifen kullanımını ortadan kaldırır. Ketotifen, beta-2 reseptörlerini ayarlamak için kullanılmaya elverişli değilse, Albuterol, yukarıda tarif edildiği gibi, sadece iki haftada bir çalıştırılabilir. İki hafta süreyle tutarlı kullanımdan sonra Albuterol daha sonra iki hafta ara vererek durdurulur ve daha sonra iki hafta aradan sonra yeniden kullanıma başlanır. Bu kullanım metoduna uygun olarak, Albuterol 8 haftanın ötesine geçer (kullanımdaki haftalarda 8+ ile belirtildiği gibi). Bu, tüm diğer bileşiklerin 8 haftalık izinde durdurulmasına rağmen, Albuterol gerçekten PCT dönemi boyunca ve kürden sonra böyle bir şekilde kullanılmaya devam edebileceğinin göstergesidir. Bazıları Albuterol’ü bu şekilde kullanmayı tercih eder, çünkü Albuterol’ün hafif anabolik etkileri, PCT sırasında da kas kütlesini tutmada kullanıcıya yardımcı olur.

Albuterol satın al (Fiyat)

Albuterol, Clenbuterol kadar popüler değilse de, piyasada bulunabilirliği çok geniştir ve ürüne kolayca erişilebilir. Bunun nedeni, çoğu ülkede Albuterol’un kontrollü bir madde ya da planlı bir ilaç olmadığı yardımcı bir ilaç olarak kabul edilmesidir. Birçok ülkede tezgahta yaygın olarak bulunur ve reçeteyle satılabilen birçok ülkede bile, kişisel kullanım ve bulundurma konusunda herhangi bir kısıtlayıcı yasalar yoktur. Geniş kullanılabilirlik ve gevşek hukuki statüsünden dolayı, Albuterol’ü satın almak isteyenler, ilaç sınıfı ürünün piyasayı hızla artırabildiği oldukça ucuz bir bileşim olduğunu bilerek tatmin olurlar, ancak birçok farklı dereceyi de bulabilirler. Albuterol’ün artan popülaritesi ile birlikte, Albuterol almak isteyenlerin etrafında alışveriş yapan kişilerin miktarının istikrarlı bir şekilde arttığı tahmin edilmektedir.

İlaç Derecesi, Yeraltı Laboratuarları ve Araştırma Notu

Albuterol’ü satın almak isteyenler, şüphesiz şu üç ana kategori veya ürün sınıfıyla karşı karşıya kalacaklardır: Farmasötik kalitede ürünler, yeraltı laboratuvarı (UGL) ürünleri ve araştırma sınıfı ürünler.

1. Farmasötik sınıf: Bunlar, FDA onaylı ilaç şirketleri (veya herhangi bir uluslararası FDA eşdeğeri) tarafından üretilen ve pazarlanan farmasötik ürünlerdir. Bu ilaç firmalarının ürettiği ürünler, sterilite ve saflık garantisi ile çok yüksek kalitede, doğru dozajlanmışlardır. Bunun nedeni, FDA’nın sıkı kalite kontrolü ve üretiminin denetlenmesindeki eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Yüksek kaliteli ürünlerdeki olumsuzluk, kuşkusuz Ar-Ge’yi kaplamak için sıklıkla gereken üretim maliyetleri ve maliyetlerden dolayı daha yüksek fiyattır.

2. Yeraltı laboratuarı (UGL) derecesi: Yeraltı laboratuarları, kayıt dışı olan yasadışı olarak kurulmuş ve FDA onaylı olmayan laboratuarlardır ve neredeyse sadece anabolik steroidler ve diğer performans artırıcı ilaçlar üretmek için kurulmuştur. Bu laboratuarların koşulları, farmasötik dereceli tesislerden, bir kişinin evinde kurulan bodrum laboratuvarlarına kadar değişebilir. Bu değişken koşullar ürünlerde geniş ölçüde değişen kalite derecelerine neden olur (FDA veya benzeri gözetim ve kalite kontrolünden dolayı). UGL sınıfı ürünlerin yararı erişilebilirlik kolaylığı ve tabii ki daha düşük maliyettir.

3. Araştırma sınıfı: Bunlar ‘araştırma sınıfı’ Albuterol (ve diğer çeşitli bileşikleri) sağlayan ‘araştırma kimyası’ şirketleri tarafından üretilen ürünlerdir. Bunlar aslında laboratuvarlarda araştırma amaçlı olarak üretilen ürünler üreten ve satan tamamen hukuki ve meşru şirketlerdir. Araştırma kimyasal firmalarından Albuterol satın almak isteyen kişiler, ürünlerin yalnızca ‘araştırma amaçlı’ olduğu yönündeki uyarıları görmezden gelip ürününü kendi vücudunda tüketirler. Albuterol yasal olarak satılmakta ve bu şirketlerden hiçbir konuda sorunsuz bir şekilde satın alınır ve ürünün kalitesi farmasötik sınıf seviyesinde olmasa da çoğunlukla çok yakında gelebiliyor. Bununla birlikte, birisi FDA’nın bu şirketlerin üretim operasyonlarını denetlemediğini ve kalite kontrole neredeyse hiç bir şeyin yapılmadığından emin olmalı. Bu nedenle, araştırma kimyasal sınıfı Albuterol kalitesinin çoğunlukla yer altı laboratuar ürünleri ile aynı seviyede olması düşünülmelidir.

Farmasötik Derece

İlaç sınıfı ürünler altında listelenebilecek çok sayıda marka adı ve jenerik Albuterol ürünü var ve bu nedenle GlaxoSmithKline (GSK) tarafından en çok satılan ve en popüler marka olan tek ilaç Albuterol ürünü. GlaxoSmithKline, her bir tablet 4 mg’lık dozlarla 100 tabletlik kutularda Ventolin üretir. Tablet, kutu başına dört blister şeritten oluşan şerit başına 25 tablet içeren folyo kaplı blister ambalaj şeritlerinde bulunur.

Araştırma Notu

Araştırma kimya şirketleri tarafından üretilen araştırma ürünü, damlalık, oral şırınga veya püskürtme pompası ile sağlanan sıvı ürünlerdir (her sprey genellikle sprey başına özel bir doz olarak ölçülür). Bu sıvı ürünlerdeki Albuterol solüsyonlarının konsantrasyonu, 60 ml’lik bir şişede yaygın olarak 4 mg / ml’dir (her ne kadar çoğu durumda 50 ml’lik şişeler, bileşimin ucuz bir maliyetle imal edilmesine rağmen), şişe başına 50-65 $ arasında değişen fiyatla (hangi şirkete bağlı olduğudan satın alınır). Albuterol’ü satın almak için yasal bir araç olduğu gerçeğinin yanı sıra, nispeten düşük fiyatlar ve bireyin araştırma notunda Albuterol’ü alacağı miktarlar, bunların piyasadaki çok popüler kaynaklar ve markalar olmasına izin verir. Araştırma ürünlerinin insan kullanımına yönelik olmadığını ve sadece araştırma amaçlı olduğunu unutmayın.

Taklitler ve Sahte Ürünler

İlacın gevşek hukuki statüsünden dolayı sahte ve / veya sahte Albuterol’ün büyük bir kısmı konunun bilinmemesi için Albuterol’ü satın almak isteyenlere, ayrıca farmasötik sınıfında ve araştırma notunda kullanılan formatlarda bulunabilmeleri için memnuniyet duyacak . Albuterol söz konusu olduğunda çok küçük miktarda sahteciliğin var olduğuna dikkat edilmelidir, ancak sahte işlemler yoluyla kazanç sağlamak için çok az yer bırakır.

Tipik Fiyatlandırma

Araştırma kimya şirketleri normalde (çünkü anabolik steroidlerin bir laboratuar tarafından üretildiği ve daha sonra bir satıcının satılması için bir satıcının sattığı tipik sistemin aksine) kendi ürünlerini pazarlamak / satmak için ürettiği için araştırma ürünleri zaten kapsanmıştır. Bu nedenle, Albuterol fiyatları eninde sonunda satıcıların / kaynakların üç kategorisine girer:

– ‘Şahsen’, ‘şahsen biliniyor’ veya ‘spor salonu ‘ kaynakları
– Alıcıları minimum sipariş tutarıyla sınırlayan İnternet web sitesi kaynakları
– Alıcıları asgari sipariş miktarlarıyla sınırlamayan ve bunun yerine küçük tek şişeli siparişlere izin veren internet sitesi kaynakları

Listelenen ilk iki kaynak / tedarikçi türü fiyatlamada çok az değişime sahiptir, ancak internette Albuterol satın almak isteyen kullanıcılar, minimum sipariş limitlerini web siteleri arasında belirgin olmayan fiyat farklarını farketmemekten kaçınmazlar. Minimum sipariş limiti belirlemeyen web siteleri, müşterilere Albuterol’ü çok küçük miktarlarda (tekli şişe siparişleri vb.) Almalarına izin verir ve satıcı büyük miktarda satış yerine küçük satış yapmak eğiliminde olduğu için fiyatlarını sık sık şişirir Küçük siparişlerin lojistik maliyetleri. Alıcıları minimum sipariş limitlerine sınırlayan kaynaklar / tedarikçiler genellikle bir siparişin işlenmesine izin vermeden önce 200 – 400 $ arasında bir minimum ürün sınırı belirler (genellikle birden çok şişe veya kutu eşdeğeri). Bu, ‘minimum sipariş limiti’ kaynaklarının, daha büyük satış tutarları nedeniyle öğe başına daha düşük fiyatları haklı kılmasını sağlar.

Asgari sipariş limiti belirlemeyen kaynaklardan kaynaklanan Albuterol’ün tipik fiyatlandırması, tablet başına 4mg / tablet içeren 0,60-1,00 $ aralığında farmasötik Albuterol ürünü bulacaktır. Aynı kaynaktan gelen Yeraltı Albuterol ürünü, tablet başına 4mg / tablet içeren 0.40-0.88 $ arasında değişecek.

Asgari sipariş limiti belirleyen kaynaklar (ve kişi içi kaynaklar), tablet başına 4mg / tablet içeren 0,45 dolar – 0,60 ABD doları aralığında farmasötik Albuterol’ün satışında bulunabilir. Aynı kaynaklardan Yeraltı Albuterol, 4mg / tablet içeren tablet başına 0,25 dolar – 0,60 dolar karşılığında bulunabilir.

Yasallık

Anabolik steroid kullanımının en yaygın olduğu üç büyük Batı ülkesi burada ele alınacaktır, ancak her bir kişi için, yaşadığı ülkeden bağımsız olarak, bu tür maddelerle ilgili olarak bölgedeki yasaları kapsamlı bir şekilde araştırmak önemlidir.

Albuterol, Kanada’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nde kontrol edilemeyen bir maddedir. CSA (Kontrollü Maddeler Yasası) ya da Kanada CDSA (Kontrollü İlaçlar ve Maddeler Yasası) uyarınca kontrollü maddeler olarak sınıflandırılmayan anti-östrojen, sempatomimetik ve diğer birçok reçeteli ilaç gibi pek çok yardımcı bileşik bu sınıflamaya girer. Her ne kadar Albuterol tezgahta satın alınamazsa ve sadece reçeteyle satılabilmesine rağmen, kullanımı, bulundurulması veya ticaretinde herhangi bir ceza bulunmamaktadır. FDA 1988 kararına göre hem ABD’de hem de Kanada’da kişisel kullanım için 3 aylık bir arzın alınmasına izin verilir.

İngiltere’de, kişisel kullanım ve mülk edinme cezaları bulunmayan durumlarda aynı genel yasalar mevcuttur ve bireyler kişisel bir malzeme alabilirler.

Avustralya, Albuterol’ü eczacıya özel olarak dağıtılan bir madde olarak sınıflandıran bir S3 ilacı olarak listeliyor.

Nebülizördeki solunum solüsyonunu kullanmak için;

 • Her bir doz için sağlanan damlalıkla bir kap solüsyonu kullanın veya tam miktarda solüsyonu karıştırın.
 • Solunum solüsyonunu makinedeki ilaç rezervuarına veya nebülizör kabına yerleştirin.
 • Nebülizörü yüz maskesine veya ağızlığa bağlayın.
 • İlacın içinde nefes almak için yüz maskesini veya ağızlığı kullanın.
 • Nebülizer’i yaklaşık 5-15 dakika boyunca veya nebülizör bardaki ilaç bitene kadar kullanın.
 • Her kullanımdan sonra nebülizörün tüm parçalarını temizleyin.
Albuterol inhalasyon aerosol (örn., Proair® HFA) ve albuterol inhalasyon tozu (örn., Proair® Respiclick ™), hasta talimatlarıyla birlikte verilen özel bir inhaler ile kullanılır. Bu ilacı kullanmadan önce talimatları dikkatle okuyun. Siz veya çocuğunuz yönergeleri anlamıyorsa veya inhalerın nasıl kullanılacağından emin değilseniz, doktorunuzdan size ne yapacağını göstermesini söyleyin. Ayrıca, doktorunuzdan sizi veya çocuğunuzu düzenli olarak kontrol etmesini isteyin; bunu doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

Clenbuterol vs Albuterol ?

Clenbuterol, hem astım ilaçları olan hem de vücutta uyarıcı olarak davranan albuterole benzer. Clen daha zorlu ağabeyi ve çoğu  kişi albuterolün daha az yan etkiye sahip olduğu konusunda hemfikirdir.WADA ve DopingAlbuterol, 2010 WADA yasak listesine alındı ve sporcular tarafından ‘terapötik kullanım istisnası’ istendi. Bir sene sonra hafifletildi ve 1 günlük sürede 1600 mcg’ye kadar olan sıvıya yalnızca teneffüs edilmesi durumunda izin verilmiştir.

Solunan aerosol’u kullanmak için:

 • Kullanmadan önce inhaler oda sıcaklığında olmalıdır
 • Metal bidonu sıkıca ve tamamen Proair® HFA ağızlığının açık ucuna yerleştirin. Bu ağız parçası diğer inhale ilaçlarla kullanılmamalıdır.
 • Kapağı çıkarın ve ağızlığa bakarak temiz olduğundan emin olun
 • İlk defa kullanmadan önce veya solunum cihazı 2 haftadan daha uzun süre kullanılmamışsa, solunum cihazını iyice çalkalayın ve havadaki püskürtme testi yapın.
 • Bu ilacın teneffüs edilmesi için, mümkün olduğunca akciğerlerden fazla hava çıkarmaya çalışarak tamamen nefes alın. Ağızlığı kutuyu dik dururken ağzınızın hemen önüne koyun.
 • Ağzınızı açın ve yavaşça ve derin nefes alıp (esneme gibi) ve aynı anda kutunun üst kısmına bir kez bastırın.
 • Nefesinizi yaklaşık 10 saniye tutun, sonra yavaş yavaş soluyun.
 • Birden fazla puf kullanmanız gerekiyorsa, ikinci pufu teneffüs etmeden önce 1 dakika bekleyin. İkinci adımda da inhalatörü sallayarak başlayarak bu adımları tekrarlayın.
 • Dozlarınızı bitirdikten sonra ağzınızı suyla durulayın ve suyu boşaltın.
 • Solunum cihazı ağızlık parçasını haftanın en az birinde ılık su ile 30 saniye boyunca temizleyin ve tamamen kurutun.
 • Solunum cihazını tamamen kuruduktan sonra kullanmanız gerekiyorsa fazla suyu silkeleyin, kutuyu değiştirin ve havadan 2 defa yüzünüzden püskürtün. Normal dozu kullanın.
 • Solunum cihazını kullandıktan sonra ağız parçasını tekrar yıkayın ve tamamen kurutun.
 • Ağızlık bloke olursa, yıkama yardımcı olacaktır.
 • Teneffüs tozunu kullanmak için
 • İlk kez kullanmadan önce inhaleri folyo keseğinden alın.
 • İnhalatör yaklaşık 200 inhalasyon sağlar. “20” doz kaldığında doz sayacı kırmızıya dönüşecektir. Reçetenin veya ilacın doldurulması için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.
 • Bu ilacı kullanmadan önce kapağın kapalı olduğundan emin olun. Kapağı kullanmayacaksanız açmayın.
 • “Tık” sesini duyana kadar kapağı tamamen açtığınızda solunum cihazını dik tutun. Solunum cihazınız artık kullanıma hazırdır.
 • Bu ilacın teneffüs edilmesi için, mümkün olduğunca akciğerlerden fazla hava çıkarmaya çalışarak tamamen nefes al. Ağızlığı ağzınıza tam olarak sokun ve etrafındaki dudaklarınızı kapatın.
 • Derin nefes alana kadar elinden geldiğince ağzından nefes al.
 • Ağız parçasının üstündeki havalandırma deliğini dudaklarınız veya parmaklarınızla engellemeyin.
 • Nefesinizi yaklaşık 10 saniye boyunca veya rahatça edinebildiğiniz süreyle tutun.
 • İğneyi ağızdan çıkarıp ilacı aldığınızdan emin olmak için doz sayacını kontrol edin.
 • İnhalatör kullandıktan sonra kapağı ağızlık üzerine sıkıca kapatın. Her kullanımdan sonra daima kapağı kapatın.
 • Birden fazla puf kullanmanız gerekiyorsa, kapağı tamamen açarak başlayarak ikinci puf için bu adımları tekrarlayın.
 • Solunum cihazını her zaman temiz ve kuru tutun. Solunum cihazını yıkamayın veya suyun herhangi bir yerine koymayın.
 • Ağızlığı temizlemeniz gerekiyorsa, kuru bir bezle veya dokuyla hafifçe silin.

Albuterol (Salbutamol) ‘ün yan etkileri – zararları nelerdir ?

Albuterol başlangıçta asla sporcular ve vücut geliştiricileri tarafından istismar edilecek bir ilaç olarak düşünülmemiştir. Sadece reçeteli bir ilaçtı. Artık, albuterol kötüye kullanımıyla ilgili olarak giderek artan sayıda raporla birlikte, bazıları aşağıda listelenen bazı yan etkiler ortaya çıkmıştır:
Birçok kullanıcı tarafından albuterol kullanmasından sonra titreme ve hafif titreme bildirilmiştir. Bu yan etki küçük bir etkendir ve kullanıcı birkaç dakika yerleşebilir.
Kullanıcılar aşırı zihinsel uyanıklık dönemleri yaşadıklarını bildirmişlerdir. Bu, albuterolün uyarıcı özelliklerinin kullanıcının beynine etkisi olan doğrudan bir sonucudur.
Kullanıcılar bazen kas krampları oluştuğunu bildirmişlerdir.
Kullanıcılar ayrıca albuterol kullanımından sonra rahatsız edici uyku düzenleri ve uyku yoksunluğu bildirdiler. Bu gibi durumlarda, kullanıcı bir doktora danışabilir ve bu yan etkinin üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek ilacın dozaj zamanında değişiklik isteyebilir.
Kalp atışında hafif ivme kullanıcıların belirli bir yüzdesi tarafından bildirilmiştir. Genelde kaygılanacak bir şey yoktur.
Yukarıda listelenen yan etkilerin, ilacı sadece ilaç olarak kullanan kullanıcılar için yaygın olduğu bilinmektedir ve diğer faydalar için bunları kullanmaya niyeti yoktur. Daha önce de tartıştığımız gibi albuterol, bir vücut geliştirmenin steroid küründe yardımcı olarak da kullanılmaktadır.

Bu ilacın kötüye kullanılması ciddi komplikasyonlara neden olabilir.  Bu önemli yan etkilerin bazılarını aşağıda belirtilmiştir:

Baş dönmesi, albuterol kötüye kullanımından kaynaklanabilecek etkilerden biridir. Albuterol güçlü bir uyarıcıdır ve bir halüsinojen olarak görev yapabilir. Baş dönmesi muzdarip olan kullanıcılar, kendilerini daha iyi hissettirene kadar tüm tehlikeli faaliyetlerden kaçınmalıdır.
Albuterolü kötüye kullanan kullanıcılarda da migren görülmüştür. Migrenler cimrilikle tekrarlanan bir üne sahip olan son derece acılı baş ağrısıdır.
Bazı kullanıcılar, albuterol uygulamasından sonra belirli vücut parçalarının kontrol edilemeyen titremesini bildirmiştir. Bu, özellikle kollar ve bacaklarda görülür. Böyle bir durum ortaya çıkarsa derhal bir doktora danışmanız tavsiye edilir.
Bu ilacın kötüye kullanıldığı kullanıcılar arasında burun delikleri bildirilmektedir.
Bulantı ve ardından kusma bildirildi.
Göğüs ağrıları birçok kullanıcı tarafından tecrübe edilmiştir.
Kabarcıkların ve kızarıklığın ciltte görülmesi albuterol ile ilişkili bulunmuştur. Bu olduğunda dermatoloğunuza danışın.
Vücudun belirli bölümlerinde şişme olabilir. Bunun nedeni, bu ilacın diğer birçokları gibi vücuda su tutma özelliği kazandırdığı bilinmesidir.
Nefes alma zorluğu da bildirildi. Albuterol her zaman solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek üzere tasarlandığından bu, merak uyandırıcı bir yan etki. İlaç doz aşımı gibi komplikasyonlara neden olabilir.
Aritmi olarak da bilinen hızlı çarpma ya da düzensiz kalp atışı, albuterol doz aşımı sonrası muhtemel bir etkidir.
Bazı kullanıcılar albuterol aldıktan sonra yutkunma konusunda zorluk çektiğini bildirmişlerdir. Kullanıcılarda kükreyen bir ses gelişimine ilişkin raporlar var.
Yüksek tansiyon albuterol uygulamasının bir diğer yan etkisidir. Hipertansiyon olarak da bilinir, bu, kalpteki arterlerin kan basıncını önemli ölçüde arttırdığı bir durumdur. Kalp aşırı strese neden olur, çünkü kalp basıncındaki artışa göre daha sert pompalanır.
Diğer komplikasyonlar
Albuterol Sülfat Kalp atım hızı artışı ve albuterol kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kan basıncındaki artış gibi yan etkiler nedeniyle, kullanıcı kalp krizi veya inme veya diğer kalp ile ilgili komplikasyonlardan muzdarip olma riski altındadır. Albuterol aşırı aktif tiroit, epilepsi diyabetli kullanıcılar için tehlikeli olabilir. Yukarıda adı geçen hastalıklarla ilgili herhangi bir hikayesi olabilecek kullanıcılar albuterol uygulamasını sadece bir doktora danıştıktan sonra düşünmelidir.Nu yan etki yüksek dozda çıkar.
Albuterol
Kullanıcının bir dozunu kaybetmesi durumunda, mümkün olan en kısa sürede almalı veya sonraki planlanan doz köşenin yakınında atlamalıdır. Bu ilacın aşırı dozu ölümcül olabilir ve aşırı dozda albuterol ile uğraşırsa kullanıcıya acil tıbbi yardım sağlanmalıdır.
Sonuç
Albuterol, astımı kontrol altına almak için mevcut en etkili ilaçlardan biridir. Onaylanmış standartlar altında hafif olduğu düşünülen reçete kullanıcıları için birkaç yan etkileri vardır. Albuterol, bu ilacın hayatta kalmaları için yaşamsal önem taşıdığı için, astım hastalarına madde taciz öyküsü olsa dahi inkar edilmemelidir.
albuterol
Albuterol, güçlü bir uyarıcı olduğundan, uyuşturucu bağımlıları tarafından istismar edilmektedir. Bu, uyuşturucuya ve Albuterol’e kötü bir isim getiriyor çünkü temel farkındalık eksikliği nedeniyle, bu bağımlılar onları aşırı dozu tetikleyebilecek ölüm olasılığına maruz bırakıyorlar. Albuterol reçeteli bir ilaçtır, bu yüzden eczanelerden edinmek zor olabilir. İşte karaborsa burada devreye girer. Karaborsa, reçetesiz satın almak isteyen insanlara yasak ilaçlar ve steroid satması ve bunun için herhangi bir miktardan kurtulma kapasitesiyle ünlüdür.
Vücut geliştiriciler ve hızlı kilo kaybı arayan insanlar yasadışı albuterol talebi grubunun bir parçasını oluşturuyorlar. Bu karaborsacıların bilmediği şey, karaborsa uyuşturucularının sistemine önemli etkileri olan ve madde üzerinde bağımlı hale gelebilecek diğer maddeler ve bağımlılık yapıcı maddeler ile karıştırılabileceği korkunç gerçeğidir. Karaborsadan uyuşturucu tedariki zararlarına dair genel farkındalık yaratmak ve bu karaborsa işlemlerine son vermek için hem alıcılara hem satıcılara karşı katı bir önlem almak yetkili makamların sorumluluğundadır. İlacın gelişimi  üzerinde çalışan araştırmacılar bu ilacı daha güvenli ve yan etkileri serbest bırakmaları için daha fazla teşvik edilmeli ve buna göre finanse edilmelidir.

Albuterol’un Bazı Ticari İsimleri nelerdir ?

 • Salbutamol
 • Ventolin HFA
 • ProAir HFA
 • Ventilan
 • Aerolin
 • Asthalin
 • Asthavent
 • Novo-salbutamol HFA
 • Salamol
 • Airomir
 • AZMASOL
 • Ventosol
 • Asmol
 • Proventil HFA

Albuterol Bilgileri


Albuterol (AKB Salbutamol, Ventolin)
Kimyasal Adı: (RS) -4- [2- (tert-bütilamino) -l-hidroksietil] -2- (hidroksimetil) fenol
Moleküler Ağırlık: 239.311 g / mol
Formül: C13H21N03
Orijinal Üretici: Allen & Hanburys
Yarı Ömrü: 4-6 saat
Algılama Süresi: 48 – 72 saat
Anabolic Derece: N / A
Androjenik Değerlendirme: N / A

 

Albuterol Referanslar:

1.       Drugs.com International brands of salbutamol Page accessed April 11, 2016
2.       Health Canada
3.      “Albuterol”. The American Society of Health-System Pharmacists. Retrieved Dec 2, 2015.
4.       Mahoney, BA; Smith, WA; Lo, DS; Tsoi, K; Tonelli, M; Clase, CM (18 April 2005). “Emergency interventions for hyperkalaemia.”. The Cochrane database of systematic reviews (2): CD003235. doi:10.1002/14651858.CD003235.pub2PMID15846652.
5.      Starkey, ES; Mulla, H; Sammons, HM; Pandya, HC (September 2014). “Intravenous salbutamol for childhood asthma: evidence-based medicine?”. Archives of Disease in Childhood. 99 (9): 873–7. doi:10.1136/archdischild-2013-304467PMID24938536.
6.      Yaffe, Sumner J. (2011). Drugs in pregnancy and lactation : a reference guide to fetal and neonatal risk (9th ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer Health/Lippincott Williams & Wilkins. p. 32. ISBN9781608317080.
7.    Landau, Ralph (1999). Pharmaceutical innovation : revolutionizing human health. Philadelphia: Chemical Heritage Press. p. 226. ISBN9780941901215.
8.    “WHO Model List of Essential Medicines (19th List)” (PDF). World Health Organization. April 2015. Retrieved 8 December 2016.
9.    “Salbutamol”. International Drug Price Indicator Guide. Retrieved 5 December 2015.
10.   Hamilton, Richart (2015).Tarascon Pocket Pharmacopoeia 2015 Deluxe Lab-Coat Edition. Jones & Bartlett Learning. p. 448.ISBN 9781284057560.
11.  “Albuterol”.The American Society of Health-System Pharmacists. Retrieved 3 April 2011.
13.  “3.1.1.1 Selective beta2 agonists – side effects”.British National Formulary(57 ed.). London:BMJ Publishing Group LtdandRoyal Pharmaceutical Society Publishing. March 2008.ISBN 0-85369-778-7.
14.  Mehta, Akul. [The tertiary butyl group in salbutamol (or albuterol) makes it more selective for β2receptors.http://pharmaxchange.info/notes/medicinal_chemistry/adrenergics_cholinergics.html“Medicinal Chemistry of the Peripheral Nervous System – Adrenergics and Cholinergics their Biosynthesis, Metabolism, and Structure Activity Relationships”] Check |url= value (help). Retrieved 2010-10-20.
15. Baselt, R. (2008).Disposition of Toxic Drugs and Chemicals in Man(8th ed.). Biomedical Publications. pp. 33–35.ISBN 0-9626523-6-9.
16.  Berges, Rosa; S; V; F; M; F; M; D (2000).“Discrimination of Prohibited Oral Use of Salbutamol from Authorized Inhaled Asthma Treatment”.Clinical Chemistry.46(9): 1365–75.PMID 10973867.
17.  Schweizer, C; Saugy, M; Kamber, M (2004).“Doping test reveals high concentrations of salbutamol in a Swiss track and field athlete”.Clin. J. Sport Med.14(5): 312–315.doi:10.1097/00042752-200409000-00018.PMID 15377972.|first4= missing |last4= in Authors list (help)
18.  “Albuterol Sulfate”,Rx List: The Internet Drug Index, 6/12/2008, retrieved 2014-07-13 Check date values in: |date=(help)
19.  BNF 69: March 2015 – September 2015(69 ed.). Pharmaceutical Pr. March 31, 2015. p. 190.ISBN 9780857111562.
20. “Ventolin remains a breath of fresh air for asthma sufferers, after 40 years”(PDF).The Pharmaceutical Journal.279(7473): 404–405. Archived fromthe original(PDF)on Oct 15, 2007.
21.  Davis, E; Loiacono, R; Summers, R J (2008).“The rush to adrenaline: drugs in sport acting on the β-adrenergic system”.British Journal of Pharmacology.154(3): 584–97.doi:10.1038/bjp.2008.164.PMC 2439523.PMID 18500380.
22.  “THE 2010 PROHIBITED LIST INTERNATIONAL STANDARD”(PDF). WADA. Retrieved 2010-10-20.
23.  “THE 2011 PROHIBITED LIST INTERNATIONAL STANDARD”(PDF). WADA. Retrieved 2012-05-22.
24.   Collomp, K; Candau, R; Lasne, F; Labsy, Z; Préfaut, C; De Ceaurriz, J (2000).“Effects of short-term oral salbutamol administration on exercise endurance and metabolism”.Journal of applied physiology (Bethesda, Md.: 1985).89(2): 430–6.PMID 10926623.
26.  Van Baak, MA; De Hon, OM; Hartgens, F; Kuipers, H (2004). “Inhaled salbutamol and endurance cycling performance in non-asthmatic athletes”.International journal of sports medicine.25(7): 533–8.doi:10.1055/s-2004-815716.PMID 15459835.
27.   Goubault, C; Perault, MC; Leleu, E; Bouquet, S; Legros, P; Vandel, B; Denjean, A (2001).“Effects of inhaled salbutamol in exercising non-asthmatic athletes”.Thorax.56(9): 675 679.doi:10.1136/thorax.56.9.675.PMC 1746141.PMID 11514686.
28.  Carter WJ, Lynch ME (September 1994). “Comparison of the effects of salbutamol and clenbuterol on skeletal muscle mass and carcass composition in senescent rats”.Metab. Clin. Exp.43(9): 1119–25.doi:10.1016/0026-0495(94)90054-X.PMID 7916118.
29.   Caruso, JF; Signorile, JF; Perry, AC; Leblanc, B; Williams, R; Clark, M; Bamman, MM (Nov 1995). “The effects of albuterol and isokinetic exercise on the quadriceps muscle group.”.Medicine and science in sports and exercise.27(11): 1471–6.doi:10.1249/00005768-199511000-00002.PMID 8587482.
30.   Caruso, J. (20 January 2005). “Albuterol aids resistance exercise in reducing unloading-induced ankle extensor strength losses”.Journal of Applied Physiology.98(5): 1705–1711.doi:10.1152/japplphysiol.01015.2004.
31.  Caruso, John F.; Hamill, John L.; De Garmo, Nicole (2005). “Oral Albuterol Dosing During the Latter Stages of a Resistance Exercise Program”.The Journal of Strength and Conditioning Research.19(1): 102–7.doi:10.1519/R-14793.1.PMID 15705021.
32.  Caruso, JF; Hamill, JL; Yamauchi, M; Mercado, DR; Cook, TD; Keller, CP; Montgomery, AG; Elias, J (Jun 2004). “Albuterol helps resistance exercise attenuate unloading-induced knee extensor losses.”.Aviation, space, and environmental medicine.75(6): 505–11.PMID 15198276.
33.  Caruso, JF; Hamill, JL; De Garmo, N (Feb 2005). “Oral albuterol dosing during the latter stages of a resistance exercise program.”.Journal of strength and conditioning research / National Strength & Conditioning Association.19(1): 102–7.doi:10.1519/00124278-200502000-00018.PMID 15705021.
35. Liewluck, Teerin; Selcen, Duygu; Engel, Andrew G. (November 2011).“Beneficial effects of albuterol in congenital endplate acetylcholinesterase deficiency and Dok-7 myasthenia”.Muscle & Nerve.44(5): 789–794.doi:10.1002/mus.22176.PMC 3196786.PMID 21952943.
36.  Van Meerbeke, J. P.; Sumner, C. J. (2011).“Progress and promise: The current status of spinal muscular atrophy therapeutics”.Discovery medicine.12(65): 291–305.PMID 22031667.
37.  Lewelt, A.; Newcomb, T. M.; Swoboda, K. J. (2011).“New Therapeutic Approaches to Spinal Muscular Atrophy”.Current Neurology and Neuroscience Reports.12(1): 42–53.doi:10.1007/s11910-011-0240-9.PMC 3260050.PMID 22134788.
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir