Clenbuterol ( Clen ) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Clenbuterol ( Clen ) Nedir ve ne işe yarar  ?

Clenbuterol, (Clen) olarak da bilinir; astım ve obstrüktif akciğer hastalığı için dünyada reçete edilen bir bronkodilatatördür. Clenbuterol düz kası gevşetir ve astımın ve obstrüktif akciğer hastalığının felâket(Ağır)  semptomlarını düzenlemeye yardımcı olur. Clenbuterol, Amerika Birleşik Devletleri’nde insan kullanımı için onaylanmamıştır. Ancak Clenbuterol’e çok benzer bir ilaç olan Albuterol, ABD’de astımı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Clenbuterol,  doktorlar tarafından atlarda kullanılmak üzere reçete edildiğinde ABD’de FDA onayı alıyor. Clenbuterol, popüler inanca aykırı bir anabolik steroid değildir.
Clenbuterol
Clenbuterol
Clenbuterol, performans arttırıcı bir ilaç olmanın ününe sahiptir ve çoğu atletizm yarışmalarında yasaklanmıştır. Hayvancılık için clenbuterol kullanımı ABD’de olduğu gibi Avrupa’da da yasaklanmış, ancak hayvancılık üretimini artırmak için hala kullanılmaktadır. Birçok sporcu, clenbuterol kullanımıyla kirletilen eti tüketmiş ve büyük suçlamalardan kurtulmuş olduklarını iddia ederek suçlu bulunmuşlardır.. Üç kez ‘Tour de France’ şampiyonu olan Alberto Contador, clenbuterol ile tedavi edilen bir hayvanda Clenbuterol kullanımına yönelik pozitif testi veren  ünlü sporculardan biridir.

Clenbuterol yağ yakıcı olarak kullanılır

Clenbuterol vücutta hızlı bir yağ yakıcı olma ününe sahiptir. Onların (Sporcuların)  ilgili steroid kürlerinin yağ yakma evresinde sporcuların yanı sıra vücutgeliştiricileri tarafından da kullanılan en etkili yağ yakıcı ilaç olarak dünyada namını salmıştır. Clenbuterol, aşırı yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olan vücuttaki yağ dokusu üretimini keser. Clenbuterol, kadınlar arasında da çokça popülerdir.
Popüler inanca göre clenbuterol vücuttaki kalıntı yağları yok eder ve sıkı bir diyet ve egzersiz yaptıktan sonra bile vücudu terk etmez. Bir kişinin kan dolaşımına girdiğinde, vücudun metabolizma hızlarında hızlı bir artışa neden olan beta-2 reseptörlerinin uyarılmasına neden olma eğilimindedir. Artmış metabolizma oranları, vücudun hücresel ısısını arttırarak trigliseritlerin parçalanmasına neden olarak serbest yağ asitlerinin oluşumuna neden olur. Clenbuterol’ü kullananlar, ilacı kullanırken yüksek vücut ısısı yaşayacak ve belirli bir süre dayanacak. Vücuttaki bu artışı sürdürebilmek için zorluk çekiyorsa hemen tıbbi yardım almaları gerekir.

Clenbuterol ve Kilo alma

Clenbuterol’un neden olabileceği olası yan etkilerin listesi vardır ve bazıları hayati tehlike oluşturabilir. Özellikle clenbuterol’ü kötüye kullanan kullanıcıların dikkatini çekmesi gereken bir yan etki var. Bir süre içinde, clenbuterol’un etkinliğini kaybetmesi ve kullanıcının vücudunda hızlı bir kilo almaya başlamasının muhtemel olduğunu bilmeliler. Bunun nedeni muhtemelen kullanıcının metabolizması üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bazı kullanıcılar aslında bunun 3-10 haftalık bir süre clenbuterol uygulamasından sonra gerçekleşebileceğini bildirmiştir.
Clenbuterol ile Ağırlık Kazancı Daha önce belirtildiği gibi Clenbuterol, astım ve tıkayıcı pulmoner hastalık gibi solunum bozuklukları için etkili bir tedavidir. Ancak yıllar geçtikçe Clenbuterol , atletler, vücut geliştiriciler ve kilo verme dürtüsü olan diğer insanlar tarafından istismar edildiği için kötü bir üne kavuştu. Bu ilacın çeşitli yan etkileri nedeniyle ABD’de ve Avrupa’nın pek çok yerinde tamamen yasaklanmıştır.
Clenbuterol ( Clen ) Nedir
Clenbuterol
Ancak, karaborsada ve internetteki birkaç gayri meşru web sitesinde, parayla clenbuterol isteyenlere reçetesiz haliyle bu ilacı hala satıyorlar. Ayrıca para karşılığında sahte bir reçete yazmaya zorlanabilen veteriner hekimler de var. Kullanıcılar bu ilaca ilişkin uygun bilgiye sahip değildirler ve ilacın kullanımının gerektirebileceği tehlikeli yan etkilerin farkında olmadan ilacı kötüye kullanmaya devam etmektedirler.
Steroidler üzerindeki yasaklar ve kısıtlamalara rağmen, toplumda popülarite kazanmaya devam ediyor. Sporcular pozitif test edilmeye devam ediliyor, ancak tüm sporcular kontamine et tüketimini sorumlu tutmaktan çekiniyorlar. Bu olay, Clenbuterol’ün kullanımını düzenleyen kanunlarda bir kaçının doğrudan bir sonucudur. Yetkililer, piyasadaki bu tehlikeli ilacın sorumlulukla kullanılması veya dolaşımını durdurmaları gerekiyor. Öncelikle, bu ilacın yan etkileri hakkında genel toplum arasında daha genel bir farkındalık bulunduğundan emin olmalılar.

İnsanlar neden Clenbuterol Kullanıyorlar ?

 

Çoğu kişi iki nedenden dolayı clenbuterol Kullanır :

 

 1. Atletik performansı arttırmak için.
 2. Kasları korurken daha hızlı yağ kaybetmek.

Fiziksel performansı artırıp artırmadığına ilişkin devam etmekte olan bir tartışma var, ancak şu ana kadar yapılan çalışmaların çoğu muhtemelen olduğunu gösteriyor. Yine de yağ kaybını hızlandırdığından şüphe yok.

 

Hem hayvan hem de insan araştırması, clenbuterol’un metabolik hızı yükselttiğini ve yağ yakmayı teşvik ettiğini doğruladı ve steroid olmamasına rağmen çalışmalar, kas protein sentezini uyardığını gösteriyor ve bu da kalori açığı altında yağsız kitlenin korunmasına yardımcı olacak.

 

Bu nedenle vücut geliştiricileri arasında clenbuterol popülerdir.

 

Bazıları, anabolik etkilerinin kas yapımını güçlendirecek kadar güçlü olduğunu iddia ederler, ancak bunun muhtemelen bilimsel olarak olduğu kadar, anekdot olarak da bilindiği gibi verilmez. Şimdi, ne kadar güçlü bir yağ brülörü clenbuterol olduğu anlaşmazlık meselesidir.

 

Birçok sporcu , bazal metabolizma hızınızı (BMR) yaklaşık% 10 arttırdığını ve bu sayıyı doğrulayabilecek veya çürütebilecek herhangi bir araştırma yapmadığımı iddia ediyor. Bununla birlikte, on yıllardır sürülen anekdot kanıtlarına dayanarak mantıklı görünüyor.

 

 

Clenbuterol’ün yarılanma ömrü nedir ?

Clenbuterol yarılanma ömrü yaklaşık 48 saattir, bu nedenle bir doz aldıktan sonra sisteminizde 2 güne kadar sahip olursunuz. Bu nedenle, Kürünüzün  ilk 3-4 gününde hiçbir zaman yüksek doz kullanmayın.

Hangi ünlüler clenbuterol kullandı ?

Britney Spears

 • Lindsay Lohan
 • Victoria Beckham

Hangi ünlü sporcular Clenbuterol için Pozitif test çıktı ?

 • Katrin Krabbe (Olimpiyat sprinteri)
 • Guillermo Mota (MLB Beyzbol oyuncusu)
 • Jessica Hardy (ABD Olimpik yüzücü)
 • Lainer Bueno (MLB Beyzbol oyuncusu)
 • Mick Rogers (Bisiklet yarışcısı)
 • Mick Rogers (Profesyonel boksör)

Clenbuterol ‘un Bazı ticari isimleri nelerdir ?

 • Spiropent
 • Ventipulmin
 • Clenbuterol hydrochloride
 • Clenbuterall
 • Clenbuteroll
 • Clenabol
 • Sopharma Clen

Clenbuterol’ün Kimyasal Bileşenleri 

Clenbuterol (AKA Spiropent, Ventipulmin)

Kimyasal Adı: (RS) -1- (4-Amino-3,5-diklorofenil) -2- (tert-bütilamino) etanol
Moleküler Ağırlık: 277.19 g / mol
Formül: C12H18Cl2N20
Orijinal Üretici: N / A
Yarılanma ÖMrü : 36 – 48 saat
Algılama Süresi: 4-5 gün
Anabolic Derece: N / A
Androjenik Değerlendirme: N / A

 

 

 

 

Clenbuterol’ün Diğer İsimleri Contraspasmin, Clenasma, Novegam, Contrasmina, Cesbron, Clenbuterol Pharmachim, Spasmo-mucosolvan, Ventolase, Spiropent
Clenbuterol Etken Maddedi Clenbuterol hydrochloride
Güç Kazanımları:  
Kütle & Ağırlık Kazanımları:  
Yağ Yakma:  
Yağ Yakıcı/Definasyon:  
Yan Etkileri:  
Kürden Sonran Kazançlar:  
Clenbuterol Dozajı: 40 – 160 mcg Her Gün
Algılanma Süresi: 4 -5 Gün.
En iyi Kürü :
Bulking (Hacim) : HGH ( Ender Kullanılır Hacim İçin )
Yağ Yakma : Cytomel (T-3 thyroid-Tiromel ), HGH,Winstrol,Anavar
Yeni Başlayanlar İçin Kullanımı :  
Kadınların İçin Kullanımı:  
Clenbuterol Artıları(Faydaları) : Çok ucuz, etkili yağ yakıcı , düşük yan etki.
Clenbuterol Eksileri (Yan Etkileri): Sınırlı etkinlik süresi (6-8 hafta), düşük anabolik etki.

 

 

Clenbuterol Referanslar:

 

1.       Medicine, Center for Veterinary. “FOIA Drug Summaries – NADA 140-973 VENTIPULMIN® SYRUP – original approval”. www.fda.gov. Retrieved 2016-03-10.
2.      “874. Clenbuterol (WHO Food Additives Series 38)”. www.inchem.org. Retrieved 2016-03-10.
3.      Clenbuterol”. Daily Mail. 2009-10-01. Retrieved 2010-04-07
4.      Guest, Katy (2007-04-10). “Clenbuterol: The new weight-loss wonder drug gripping Planet Zero”. The Independent. London. Retrieved 2007-04-10.
5.      FDA’s Prohibited Drug List, Food Animal Residue Avoidance & Depletion Program
6.      “Animal Drugs @ FDA”. www.accessdata.fda.gov. Retrieved 2016-03-10.
7.      “Clenbuterol Weight Loss Hollywood Secret”. PRBuzz. London. 2012-05-17. Retrieved 2012-04-10.
9.      “Krabbe receives IAAF settlement”. BBC News. 2002-04-30.
11.   Dittmeier, Bobbie (May 7, 2012). “Mota suspended 100 games for positive test”MLB.com. Major League Baseball. Retrieved May 7, 2012.
12.   Snyder, Whitney (2010-09-30). “Alberto Contador Tests Positive For Banned Substance”. Huffington Post.
14.  “Three Minor League players suspended”. MLB.com. September 30, 2010.
15.  Macur, Juliet (29 September 2010). “With Positive Test, Contador May Lose Tour Title”. The New York Times. Retrieved 29 September 2010.
16.  CAS Sanction Contador with two year ban in clenbuterol case, cyclingnews.com, 6 February 2012
17.  http://www.tas-cas.org/d2wfiles/document/5649/5048/0/Media20Release20_English_2012.02.06.pdf
19.  “FIFA alarmed by use of food supplements”. September 5, 2012.
23.  swim swam.com
29.  “Australia’s first world heavyweight champion boxer Lucas Browne fails drug test”. The Sydney Morning Herald. Retrieved 2016-03-22.

2 thoughts on “Clenbuterol ( Clen ) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

 1. tam anlamıyla clenbuterol nedir yazısı olmuş bizim arkadaşta clenbuterol kullandı belini kısa vadede aşagıya çekmişti yani clenbuterol yağ yakıcıdır .

Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır