İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) Nedir ?

İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG) Nedir  ?

İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG)

İnsan Koryonik Gonadotropin Olarak Daha Iyi Bilinen Human Chorionic Gonadotropin Hormonu Hamilelik Döneminde Üretilir. Plasenta Oluşturan, Döllenmiş Yumurta Besleyen Ve Sonra Uterus Duvarına Tutturan Hücreler Tarafından Oluşturulmuştur. Human Chorionic Gonadotropin Seviyeleri Başlangıçta Yumurtanın Döllenmesinden Sonra Yaklaşık 11 Human Chorionic Gonadotropin Gününde Kan Testi Ile Tespit Edilebilir. İdrar Testleri, Konseptten 12-14 Gün Sonra Varlığını Da Tespit Edebilir. Normalde, Human Chorionic Gonadotropin Seviyelerinin Her 3 Günde Iki Kat Arttığı Ve Gebeliğin Ilk 8 Ila 11 Haftalarında Doruğa Ulaştığı Ve Daha Sonra Gebeliğin Geri Kalan Seyri Boyunca Kademeli Olarak Düşüş Gösterdiği Bilinmektedir.

Human Chorionic Gonadotropin (HCG)  Düzeyleri  ile Ilgili Anahtar Noktalar

Normal Gebeliklerin Neredeyse % 85’inde, Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerinin Her 48-72 Saatte Ikiye Katlanması Beklenir. Gebelik Boyunca Ilerlediğinizde, Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerindeki Artış Oranı 96 Saatte Iki Katına Çıkacaktır.
Human Chorionic Gonadotropin Sayılarına Bakarken Dikkatli Olmalısınız Ve Bunları Sağlıklı Bir Hamilelik Için Referans Noktası Oluşturmalısınız. Düşük Human Chorionic Gonadotropin Düzeyleri Olan Kadınlar, Mükemmel Sağlıklı Bebek Doğurur. Gebeliğin 5-6. Haftasında Ultrason Sonucunu Beklemeniz Gerekir.
5 Mlu / Ml’nin Altında Olan Herhangi Bir Human Chorionic Gonadotropin Düzeyi, Gebelik Için Olumsuz Olarak Kabul Edilirken, 25 Mlu / Ml’nin Üzerindeki Herhangi Bir Şey Gebelik Için Uygun Bir Human Chorionic Gonadotropin Düzeyi Olarak Düşünülür.
Human Chorionic Gonadotropin Hormonu Seviyesini Ölçmek Için Resmi Birim Mililitredeki Milli Uluslararası Birimdir. (Mlu / Ml)
Human Chorionic Gonadotropin Seviyeleri 1000-2000 Mlu / Ml’ye Ulaştığında, Bir Transvaginal Ultrason En Az Bir Gebelik Kesesi Oluşumunu Gösterebilir. Farklı Human Chorionic Gonadotropin Düzeyleri Ve Kavrama Tarihinin Yanlış Olma Olasılığı Nedeniyle, Human Chorionic Gonadotropin Seviyesi Yaklaşık 2000 Mlu / Ml Olana Kadar Ve Ultrasonik Seviyelerde Tanı Yapılmamalıdır.
Çoğu Tanıda, Tek Bir Human Chorionic Gonadotropin Okuma, Gebeliğin Normal Olup Olmadığını Değerlendirmek Için Yeterli Bilgi Olarak Düşünülmemektedir. Birkaç Gün Arayla Yapılan Çoklu Testler, Senaryonun Doğru Bir Resmini Verir.
Bu Sayıların Çılgınca Değişebileceği Için Human Chorionic Gonadotropin Düzeyleri, Kavrama Tarihini Tahmin Etmek Için Kullanılmamalıdır.
Human Chorionic Gonadotropin Okumaları Ile Ilgili Iki Popüler Test Vardır. Kanda Human Chorionic Gonadotropin Varlığını Saptamak Için Niteliksel Bir Human Chorionic Gonadotropin Testi Yapılır. Öte Yandan, Kanda Gerçekte Bulunan Human Chorionic Gonadotropin Miktarını Belirlemek Için Nicel Bir Human Chorionic Gonadotropin Testi Yapılır.

Yüksek Human Chorionic Gonadotropin  ( HCG ) Seviyesi Ne Gösterir?

Yüksek Bir Human Chorionic Gonadotropin Düzeyi Çok Şey Gösterebilir Ve Yüksek Human Chorionic Gonadotropin Değerleri Olan Kadınlar Değişen Düzeyleri Belirlemek Için Her 48-72 Saatte Bir Tekrar Kontrol Altına Alınmalıdır. Yüksek Human Chorionic Gonadotropin Düzeyleri Aşağıdaki Gibidir:
  1. Kavramın Yanlış Hesaplanmasının Yanlış Hesaplanması
  2. Çoklu Hamilelik
  3. Molar Gebelik

Rutin Human Chorionic Gonadotropin  ( HCG ) Muayeneleri Normal Mi?

İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG)
Gebelik Öncesi Tedaviler, Önemli Bir Sorunun Belirtilerini Göstermediğiniz Sürece Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerini Düzenli Olarak Kontrol Etmez. Semptomlar, Diğerleri Arasında Şiddetli Menstruel Krampların Yanı Sıra Kanamayı Da Içerir. Düşük Yapma Öyküsü Düzenli Human Chorionic Gonadotropin Düzeyi Kontrolleri Için Bir Zemin Olarak Da Düşünülebilir.
Hamilelik Kaybından Sonra Human Chorionic Gonadotropin  ( HCG ) Düzeylerine Ne Olur?
Kadınlar Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerinin Gebelik Sonrası 4-6 Hafta Sonrası Hamilelik Öncesi Bir Döneme Dönmesini Bekleyebilir. Bu, Kaybın (D & C Prosedürü, Kürtaj, Düşük Veya Doğal Teslimatın) Doğasının Doğasına Ve Gebelik Kaybı Sırasında Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerinin Yüzdesine Bağlı Olarak Farklılık Gösterebilir. Doktorlar, Seviyelerin 5’in Altına Düşmesini Sağlamak Için Gebelik Kaybı Sonrası Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerini Izlemeye Devam Edecektir.
Human Chorionic Gonadotropin  ( HCG ) Seviyelerine Girişim Neden Olabilir?
Human Chorionic Gonadotropin’yi Içerdiği Bilinen Ilaçlar Haricinde Hiçbir Şey Human Chorionic Gonadotropin Düzeylerine Müdahale Etmemelidir. Bu Ilaçlar Genellikle kısırlığı Tedavi Etmek Için Kullanılır. Doktorunuz Size Human Chorionic Gonadotropin Ilacının Human Chorionic Gonadotropin Seviyesi Okuma Testinde Sahip Olabileceği Etkiyi Bildirir. Ağrı Kesiciler, Antibiyotikler, Hormonal Kontrasepsiyon Ve Diğer Hormonal Ilaçlar Gibi Diğer Ilaçların Human Chorionic Gonadotropin’yi Ölçmek Için Tasarlanmış Test Üzerinde Herhangi Bir Etkiye Neden Olduğu Bilinmiyor.

Kısırlığı Tedavi Etmek Için Human Chorionic Gonadotropin  ( HCG ) Kullanımı

Kısırlık Vücutta 2 Tip Gonadotropin, Yani Luteinize Edici Hormon (Lh) Ve Follikül Uyarıcı Hormon (Fsh) Üretildiği Bilinmektedir. Bu Hormonların Hipofiz Bezi Tarafından Üretilmesinden Sonra, Diğer Seks Hormonlarının Üretimi Gonadotropinler Tarafından Tetiklenir. Bu Nedenle, Gonadotropinler Sperm Ve Yumurta Üretiminde, Ayrıca Ses, Saç, Kas Ve Göğüs Gelişimi Gibi Erkek Ve Dişi Fiziksel Özelliklerin Gelişmesini Kolaylaştırmada Önemli Ajanlardır.
İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG)
İnsan Koryonik Gonadotropin (HCG)
Rekombinant Insan Folikülü Uyaran Hormonu (R-Hfsh) Ve Insan Menopozal Gonadotropin (Hmg), Gonadotropin Temelli Fertilite Ilaçlarıdır. Hmg, Postmenopozal Kadınların Idrarından Çıkan Doğal Lh Ve Fsh’dan Oluşur. Postmenopozal Kadınların, Idrardan Atılan Büyük Miktarlarda Gonadotropin Ürettiği Bilinmektedir. R-Hfsh, Kontrollü Laboratuar Ortamlarında Genetik Olarak Sentezlenmiştir.
İnsan Koryonik Gonadotropin Veya Human Chorionic Gonadotropin, Lh’ye Oldukça Benzerdir. Çalışmalar, Human Chorionic Gonadotropin’nin Hem Lh Hem De Fsh’nin Eşit Miktarlarını Içerdiğini Ortaya Koymaktadır. Bu Hormonlar Yumurta Üretiminde Kritik Bir Rol Oynamaktadır.

Anabolik Steroid Kullanımı Sırasında HCG Dozu ve Kullanımı ?

HCG özellikle, normalde ana hatlarıyla çizilen ve farklı bileşiklerin ve uyuşturucuların ortak profillerinde listelenen kullanıcıların üç katmanına (başlangıç, orta ve ileri) kategorize edilemez. Bunun nedeni, HCG’nin performans arttırma amacıyla kullanılmayan yardımcı bir ilaç olması, bunun yerine uygun endojen Testosteron üretimini korumak, arttırmak veya eski haline getirmek için kullanılmasıdır.

Anabolik steroid kullanımı sırasında HCG dozlarının kullanımı yalnızca çok spesifik koşullar ve koşullar altında yapılmalıdır ve aşağıdakiler, anabolik steroid kürleri sırasında HCG kullanımını göz önünde bulundurarak okuyucuya açıkça belirtilmelidir:

 

Kür son derece uzun bir süre (12 veya daha fazla hafta) olmadıkça ve / veya birey, HPTA’nın çok hızlı ve çok şiddetli bastırılması / kapatılmasına meyilli olmadığı sürece HCG, bir anabolik steroid kürü sırasında otomatik olarak kullanılmamalıdır.

 

Bir birey, bir kürü takiben endojen Testosteron üretiminin çok zor toparlanmadığı sürece, testiküler fonksiyonun sürdürülmesi için anabolik steroid kürleri sırasında HCG‘yi kullanmaya gerek yoktur. Testiküler atrofi (eğer ortaya çıkarsa), testiküler fonksiyonu sürdürmekte zorlanacak kadar uzun sürdüğü için, anabolik steroid kürleri kısa tutulursa (8-10 hafta) özellikle bu doğru olur. Bir kişi çok uzun kür uzunluğunda (12 hafta veya daha uzun) bir anabolik steroid kürüne girerse, testiküler atrofi süresinin uzun olması nedeniyle kür sırasında her hafta HCG dozlarının kullanılması gerekebilir. Aşırı uzun devirlerde, testiküler atrofi, gonadotropinlere duyarsızlaşma sonucu PCT sırasında hormonal iyileşmede daha büyük zorluklara neden olabilir.

 

Anabolik steroid kürü sırasında testis fonksiyonunu sürdürmek amacıyla, haftada 1-2 kez uygulanan 250-500 IU HCG dozlarının standart bir dozu (gerekirse haftada eşit aralıklarla yerleştirilir) yapılmalıdır. Böyle bir kullanım için asla 500IU’yu aşmamalısınız.

 

Artmış Endojen Testosteron Salgılaması ve PCT için HCG Dozajı (Post-Cycle Therapy)

 

Daha önce profilin bu bölümünde, PCG sırasında endojen Testosteron üretiminin iyileştirilmesi amacıyla tek başına HCG kullanımının çok kötü bir fikir olduğu açık bir şekilde belirtilmiştir. HCG, bütün niyet ve amaçlar için sentetik Luteinizan Hormon ve LH’yi insan vücudundaki diğer hormonlarda olduğu gibi negatif bir geribildirim döngüsünde çalışır; HPTA tarafından fazla miktarda bulunan bir dışkı kaynaklı hormon tayin edildiğinde vücut bastırılır veya kapanır Kendi endojen hormon üretimini aşağı çekti. Dolayısıyla birçok vücut geliştiricisi 1990’lardan önce yaptığı gibi PCT sırasında hormonal iyileşme için tek başına HCG dozlarını uygulamak verimsiz olacaktır. Bazıları için işe yarasa da, bunu yapan kişilerin çoğunluğu, düzeltmeye teşebbüs ettiğinden daha fazla endokrin ve iyileşme sorunu ile sonuçlandı. Bu, 1990 öncesi vücuda getirenlerin eski ve eski bir uygulamadır ve kullanılmamalıdır.

 

HCG, PCT protokolünün diğer bileşenleri toplam PCT programının kalan haftaları için kullanıldığında, HCG’nin PCT’nin ilk 1-2 haftası için kullanıldığı çok komponentli PCT protokolünün bir parçası olarak ideal bir şekilde kullanılmalıdır (4 – toplam 6 hafta). Bir PCT protokolünde HCG’ye mümkün olan en iyi ilavesi, HCG ve Nolvadex’in birlikte kullanıldığı endojen Testosteron üretimini teşvik etme açısından kayda değer bir sinerjistik etki sergilediği ve Nolvadex’in aslında bu testosteron üretimini engellemek için çalışacağı çalışmalarında Nolvadex (Tamoksifen Sitrat) ‘dır. Yüksek dozda HCG’nin neden olduğu testislerin Leydig hücreleri üzerindeki duyarsızlaşma etkisidir.

 

Ayrıca, bu profilin bu bölümünde, HCG’nin testiküler aromataz ekspresyonunu artıracağı ve HCG kullanımının östrojenik yan etkilere neden olacağı konusunda erken bir tarihte özetlenmektedir. HCG ve Nolvadex kombinasyonu da bu nedenle bir aromataz inhibitörü (AI) ile birlikte kullanılmalıdır. Bununla birlikte, Nolvadex ile diğer iki AI (Letrozole veya Arimidex) kullanıldığında, Nolvadex’in Letrozol’ün kan plazması konsantrasyonunu da düşüreceği çalışmalar, Nolvadex ile HCG’nin kullanımı, Aromasin (Exemestane) olan en geçerli seçimi bırakır Arimidex olarak. Bu nedenle, HCG uygulamasının neden olduğu artan aromataz aktivitesini hafifletmek için aromataz inhibitörünün mümkün olan en iyi seçimi Aromasin olacaktır.

 

Son olarak, PCT sırasında hormonal restorasyon amacıyla HCG dozları PCT’nin ilk 1 – 2 haftası için günlük 500 IU’dur. Yüksek ve daha sık HCG dozları, yalnızca testiküler atrofi periyodunun uzadığı dönemlerden birinin anabolik steroid küründen sonra testosteron çıktısının başlangıçta ‘sarsılmasını’ sağlamak için bir anabolik steroid kürünün sona ermesinden sonraki ilk ilk haftalarda gereklidir.

 

Human Chorionic Gonadotropin Nasıl Çalışır?

Folikül Stimüle Edici Hormon (Fsh) Ile Birlikte Lüteinizan Hormonlar (Lh), Sağlıklı Yumurtlama (Yumurta Üretimi) Için Çok Önemli Olan Hormondur. Olumsuz Hormon Seviyelerine Sahip Olan Ve Etkili Bir Şekilde Yumurtlamayan Kadınlara, Insan Menopozal Gonadotropin (Hmg) Veya Rekombinant Insan Fsh (R-Hfsh) Enjeksiyonları Verilir. Enjeksiyonlar, Ortalama Olarak 12 Gün Boyunca Uygulanır. Bu Enjeksiyonların, Ovaryumun Ovulasyona Hazır Hale Getirilmesi Için Gerekli Olgun Foliküllerin Gelişimine Yardımcı Olduğu Bilinmektedir. Daha Sonra Kadında Ovülasyonu Teşvik Etmek Için Bir Doz Insan Koryonik Gonadotropin Veya Human Chorionic Gonadotropin Hormonu Uygulanır.
Lh, Fsh Ve Testosteron Düzeyleri Düşük Olan Erkeklerde Testosteron Hormonu Üretimini Uyarmak Eğilimindedir. Bir Semen Analizi Sayesinde, Anormal Hormon Seviyeleri Kolayca Tespit Edilebilir. Anormal Hormon Seviyeleri Erkeklerde Infertiliteye Neden Olan Sperm Üretimini Inhibe Etmekle Sorumludur. Bu Tür Erkekler Için Doktorlar, Bu Hormonların Bir Kombinasyonunu Sperm Üretimi Için Tedavi Olarak Reçete Edebilirler.
Erkeklere Human Chorionic Gonadotropin Enjeksiyonu Haftada Üç Kez Testosteron Düzeyleri Normal Bir Menzile Ulaşana Kadar Yaklaşık 6 Ay Sürebilir. Enjeksiyonların Uygulanması Haftada Iki Kez Human Chorionic Gonadotropin Enjeksiyonu Ile Devam Edecek Ve Fsh Veya Hmg Enjeksiyonları Haftada Üç Kez, Sperm Sayısı Normal Kabul Edilen Seviyelere Yükselecektir.

Human Chorionic Gonadotropin Yarılanma Ömrü Nedir ?

HCG’nin yarılanma ömrü 3-4 gündür.

Human Chorionic Gonadotropin Referanslar:

2.    Gregory JJ, Finlay JL (April 1999). “Alpha-fetoprotein and beta-human chorionic gonadotropin: their clinical significance as tumour markers”. Drugs. 57 (4): 463–7. doi:10.2165/00003495-199957040-00001PMID10235686.
3.    Hoermann R, Spoettl G, Moncayo R, Mann K (July 1990). “Evidence for the presence of human chorionic gonadotropin (hCG) and free beta-subunit of hCG in the human pituitary”. J. Clin. Endocrinol. Metab. 71 (1): 179–86. doi:10.1210/jcem-71-1-179PMID1695224.
4.      Gever J (December 6, 2011). “FDA Yanks HCG Weight Loss Agents from Market”. MedPage Today. Retrieved December 7, 2011.
5.    “HCG Diet Products Are Illegal”. FDA. December 6, 2011.
6.    “FDA, FTC act to remove ‘homeopathic’ HCG weight loss products from the market”(Press release). FDA. December 6, 2011. Retrieved December 7, 2011.
7.    PDB1HRP​; Lapthorn AJ, Harris DC, Littlejohn A, Lustbader JW, Canfield RE, Machin KJ, Morgan FJ, Isaacs NW (June 1994). “Crystal structure of human chorionic gonadotropin”. Nature. 369 (6480): 455–61. doi:10.1038/369455a0. PMID8202136.
8.   “Glycoprotein hormones alpha chain precursor – Homo sapiens (Human)”. UniProt accession number P01215. UniProt Consortium. P01215[25-116]
9.    “Choriogonadotropin subunit beta precursor – Homo sapiens (Human)”. UniProt accession number P01233. UniProt Consortium. P01233[21-165]
10.   Kayisli U, Selam B, Guzeloglu-Kayisli O, Demir R, Arici A (2003). “Human chorionic gonadotropin contributes to maternal immunotolerance and endometrial apoptosis by regulating Fas-Fas ligand system”. J. Immunol. 171 (5): 2305–13. doi:10.4049/jimmunol.171.5.2305PMID12928375.
11.  Askling J, Erlandsson G, Kaijser M, Akre O, Ekbom A (December 1999). “Sickness in pregnancy and sex of child”. Lancet. 354 (9195): 2053. doi:10.1016/S0140-6736(99)04239-7PMID10636378.
12.  Moedersvoormoeders.nl – a Dutch organization that collects urine from pregnant women to extract hCG.[unreliable medical source?]
13. “Pregnyl (chorionic gonadotropin for injection USP)” (pdf). Prescribing Information. Merck & Co., Inc.
14.  Michels KB, Xue F, Colditz GA, Willett WC (April 2007). “Induced and spontaneous abortion and incidence of breast cancer among young women: a prospective cohort study”. Arch. Intern. Med. 167 (8): 814–20. doi:10.1001/archinte.167.8.814PMID17452545.
15.   The Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine, Birmingham, Alabama (2008). “Gonadotropin preparations: past, present, and future perspectives” (PDF). Fertility and Sterility. 90 (5 Suppl): S13–20. doi:10.1016/j.fertnstert.2008.08.031PMID19007609.
17. “WHO Reference Reagent Human Chorionic Gonadotrophin (Purified) NIBSC code: 99/688 Instructions for use (Version 3.0, Dated 05/11/2007)” (PDF).
18.  Canfield RE, Ross GT (1976). “A new reference preparation of human chorionic gonadotrophin and its subunits”. Bulletin of the World Health Organization. 54 (4): 463–472. PMC2366462PMID1088359.
19.   Richard A. McPherson; Matthew R. Pincus (2006). Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods (21st ed.). Philadelphia: Saunders. ISBN1-4160-0287-1.
20.  Waddell, Rebecca Smith (2006). “FertilityPlus.org”. Home Pregnancy Test hCG Levels and FAQ. Retrieved 2006-06-17.
21.  Tualndi T. “Dr”. UpToDate. Retrieved 1 June 2013.
22.   Kirk E, Bottomley C, Bourne T (2013). “Diagnosing ectopic pregnancy and current concepts in the management of pregnancy of unknown location”. Human Reproduction Update. 20 (2): 250–61. doi:10.1093/humupd/dmt047PMID24101604.
23.   Wilcox AJ, Baird DD, Weinberg CR (1999). “Time of implantation of the conceptus and loss of pregnancy”. New England Journal of Medicine. 340 (23): 1796–1799. doi:10.1056/NEJM199906103402304PMID10362823.
24.   Butler SA, Khanlian SA, Cole LA (2001). “Detection of early pregnancy forms of human chorionic gonadotropin by home pregnancy test devices”. Clinical Chemistry. 47 (12): 2131–2136. PMID11719477.
25.   Giacomello F, Magliocchetti P, Loyola G, Giovarruscio M (1993). “[Serum beta hCG levels and transvaginal echography in the early phases of pregnancy]”. Minerva Ginecol (in Italian). 45 (7-8): 333–7. PMID8414139.
26.  “Tumor Markers Found in Blood or Urine”. American Cancer Society. Retrieved 21 January 2014.
27.  HCG Injection After Ovulation Induction With Clomiphene Citrate at Medscape. By Peter Kovacs. Posted: 04/23/2004
28.  IVF.com; Ovulation Induction. Retrieved Mars 7, 2010[unreliable medical source?]
29.   Talwar GP, Gupta JC, Rulli SB, Sharma RS, Nand KN, Bandivdekar AH, Atrey N, Singh P (2015). “Advances in development of a contraceptive vaccine against human chorionic gonadotropin”. Expert Opinion on Biological Therapy. 15 (8): 1183–90. doi:10.1517/14712598.2015.1049943.
30.  “HCG Pregnyl”. 2010-10-13. Retrieved 2010-10-23.

Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır