Primobolan ( Metenolon Enantat ) Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Primobolan (Metenolon Enantat) Nedir  ve ne işe yarar?

Primobolan ( Metenolon Enantat ), hem enjekte edilebilir steroidler hem de oral steroid formlarında bulunabilen nadir bir steroiddir; Enjekte edilebilir form Methenolone Enanthate olarak adlandırılırken, oral form Metheneolone Acetate  olarak adlandırılır. Primobolan, dünyanın en popüler steroidleri arasında bir zaman noktasındaydi. Popüler Hollywood aksiyon yıldızı Arnold Schwarzenegger, Primobolan’ın vücut geliştiricileri arasında bir Kült ve  en sevdiği şey olduğunu ima etti. Primobolan, orada en güvenli steroidlerden biridir, fakat insanlar artık Masteron olarak bilinen benzer bir ilaca yönelmektedir, çünkü yaygın olarak mevcuttur ve Primobolanın yerini alması için kullanılabilir.
Primobolan, hem androjenik hem de anabolik özelliklere sahip DHT’ye (Dihidrotestosteron) dayanan bir steroiddir. Primobolanın androjenik özelliklerinden doğası gereği anabolik olma eğiliminde olduğu için androjenik özellikleri biraz alt taraftadır. Primobolan, çoğu DHT steroid gibi  aromatize olmadığı gibi Primobolan gibi steroidlerin aromataz etkilerini sevmeyen kullanıcılar için de uygundur. 
Methenolone, Primobolanın hem oral hem de enjekte olan sürümlerinde aktif hormondur. Oral versiyon, miligram karşılaştırması için bir miligramdaki enjekte edilebilir versiyondan daha az etkili olacaktır. Bunun nedeni, oral steroidlerin çözünmeden çözünebilmesi için yapısal olarak (17-alfa-alkile edilmiş) sıklıkla değiştirilmesidir. Oral Primobolanda bu yapısal değişiklik yoktur, çünkü kan dolaşımına nüfuz etmeden önce hormonun çoğunun tahrip olmasına neden olur. 17-aa değişikliğinin karaciğeri çok fazla baskı altına aldığı anlaşılmaktadır. Oral Primobolan bu modifikasyona sahip değildir ve bu nedenle karaciğer için zararlı değildir. 

Primobolan’ın Faydaları nelerdir?

Primobolan hafif bir DHT steroid olduğundan, özelliklerinden dolayı bu amaca yönelik olarak tanımladığı için  hacim kazanımına sahip olma ihtimali düşüktür. Yinede bulking (Hacim) Küründe kullanabilir, ancak gözle görülür etkileri görmek büyük miktarda yönetim gerektirir. Primobolan oldukça pahalı olduğu için , bu rutini son derece zor bir hale getiriyor. 
Primobolan ( Metenolon Enantat ) 

Çoğu kullanıcı, Primobolanın yağ yakma kürlerinde kullanılması hususunda hemfikirdir. Primobolanın kas dokusunun büyümesine herhangi bir şekilde katkıda bulunması muhtemel değildir, ancak mevcut kas dokusunu korumak söz konusu olduğunda parlak bir steroiddir. Primobolan, kullanıcılarda doğrudan yağ kaybına neden olan nadir anabolik steroidlerden biri olma ününü de kazanmıştır. Bu, birçok başka anabolik steroid ile paylaştığı bir özelliktir ancak etkileri daha doğrudan bilinmektedir. 

Primobolan ( Metenolon Enantat ) 
Primobolanın en büyük yararı,  anabolik steroid kullanıcılarına uygulandığında, güvenli doğası olmalı. Hemen hemen tüm steroidlerin kadınlar üzerinde ciddi komplikasyonları var, ancak Primobolan ve Anavar severler genellikle onlardan hoşgörülü davranıyorlar. Steroid kullanan kadınlar için Virilization (Cinsel Farklılıkların Geliştirilmesi) en büyük endişe kaynağıdır. Sorumlu kullanımla bu, tüm kullanıcılar tarafından engellenebilir. Belirtiler ortaya çıkmaya başlarsa, steroid ile devam etmemek onların varlıklarını ortadan kaldıracaktır. Kadınlar primobolan’ı sever, çünkü bunlar anabolik steroidlerin etkilerinin tadını çıkarabildikleri ve genellikle steroidlerin verildiği kötü komplikasyonlarla uğraşmamak için kullandıkları steroidlerden biridir. Bununla birlikte, etkisi bir kez kalıcı olarak belirlendikten sonra, Virilizasyondan geri dönüşünüz yoktur; bu yüzden her zaman endişe verici işaretler aramaya devam edin. 

Primobolan Neyden Yapıldı?

Primobolan, Methenolone olarak adlandırılan ana bileşenden yapılmıştır. Bu hormon ilk olarak 1962 yılında serbest bırakıldı. Aralıklı olarak kullanıldıktan birkaç yıl sonra, bu hormona hak, büyük bir Alman ilaç firması Schering tarafından sağlandı. Bu hormona Primobolan adı verildi. Temel olarak bir Avrupa ürünüdür ve ABD ve diğerleri gibi ülkelerde hiç üretilmemiştir.

Primobolan’ı Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

Steroid yıllardır kullanılmaktadır ve bugün piyasada bulunan en güvenli anabolik steroidlerden biri olduğuna inanmak için nedenler vardır. Arkasında mükemmel bir güvenlik derecelendirmesi var ve bu yüzden onlarca yıldır sporculan tarafından primobolan kullanılmıştır. Burada, bu ürünün, yeteri kadar kilolu ve hatta prematüre bebekleri tedavi etmek için kullanıldığını belirtmekle ilgilidir. Sonuçlar şaşırtıcıydı ve bugün bile kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca, yaşlanma nedeniyle iskelet kası kütlesi kaybı olan osteoporoz ve Sacropenya muzdarip olan hastalar için düzenli olarak reçete edildiğinden bahsetmekle ilgilidir. Fakat günün sonunda, bu steroidin esas olarak çeşitli kas harcamaları hastalıklarının tedavisinde ve belirli kortikoid steroidlere uzun süre maruz kalma ile ilişkili semptomların tedavisinde kullanıldığından şüphe yoktur.

Evet, kas kütlelerini artırmak için ” Primobolan”  vücut geliştiricileri tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Ayrıca, performansı artıran bir araç olarak kullanan sporcular lehine bulmaya devam ediyor. Ancak burada, enjekte edilebilir formun atletler ve vücut geliştiricileri ile daha popüler olduğu, çünkü Primobolanın oral versiyonu daha zayıf olduğu için söz etmek gerekecek. Enjekte edilebilir versiyonun problemi, pazarda oldukça sayıda taklit var olmasıdır. İkinci olarak, enjekte edilebilir versiyon (Depot olarak anılan) daha pahalıdır ve hepsini karşılayamayacaktır. Burada birçok ünlü kişiliğin bu steroid kullanıldığını ve aklıma gelen böyle bir ismin Arnold Schwarzenegger olduğunu belirtmekle ilgilidir. Bunlar teyit edilmemiş raporlardır ancak gerçek şu ki etkinlik ve güvenlik standartlarının çeşitli nedenlerinden ötürü son derece popüler bir steroiddir.

Ayrıca burada kadın dostu bir steroid olduğunu söylemekle ilgilidir. Birçok kadın tarafından oldukça başarılı ve güvenli bir şekilde kullanılmıştır. Bunun nedeni, Primobolan gibi steroidlerin virilizasyon derecelendirmelerinin çok düşük olmasıdır. Bu onları kadınlar için mükemmel ve güvenli bir hale getirir. 

Primobolan vs Testosteron

Primobolanın testosteron üretimine müdahale etmediği konusunda genel bir inanç var. Çoğu steroid, insan vücuduna karşı çeşitli sertlik derecelerine ve testosteron üretme kabiliyetine sahiptir ancak hepsi de üretimine müdahale etmektedir. Primobolanın burada bir istisna olmadığı ve hatta onun kullanımının testosteron üretimini bastırdığı biliniyor. 25 mg kadar düşük bir seviyedeki Primobolanın küçük bir dozajı, endişe verici bir % 50 oranında testosteron üretimini kolayca engelleyebilir. Bu nedenle Primobolan ile köprü kurmak, kullanıcıların alabileceği son derece aptal bir karardır. 

Primobolan’ın bazı ticari isimleri nelerdir?

O kadar çok değil, fakat size esas olanları vereceğim.

 • Primobolan Depot
 • Metenolone enanthate
 • Primobolan S
 • Primo-100
 • Primobol 100
 • Primodex 100
 • Pharmaprimo
 • Pimo-25
 • Rimobolan iğne

Kimler primobolan için pozitif test sonucu çıktı?

Alex Rodriguez (MLB – beyzbol oyuncusu)

Barry Bonds (MLB – beyzbol oyuncusu)

Primobolan Bilgileri:

Primobolan Primokolan (Metenolon)
Kimyasal Adı: 17β-Hidroksi-1-metil-5alfa-androst-1-en-3-on, 1-metil-1 (5-alfa) -androsten-3-on-17b-ol
Moleküler Ağırlık: 414.621 g / mol
Formül: C27H42O3
Orijinal Üretici: Squibb
Yarılanma Ömrü: 10 gün (Enanthate), 2-3 gün (oral)
Algılama Süresi: 4-5 hafta
Anabolic Beğenilme: 88
Androjenik Değerlendirme: 44 – 57

Alternatif Primobolan İsimleri: Primobolan, Primobol, Primobolan Depot, Primobol 100, Primobolic
Primobolan Etken Maddesi: Methenolone Enanthate
Güç Kazanımları:  
Kütle & Ağırlık Kazanımları:  
Yağ Yakma:  
Yağ Yakıcı/Definasyon:  
Yan Etkileri:  
Kullanımdan Sonra Kazanımlar:  
Primobolan Dozajı: 200 – 400 mg Her Hafta
Algılanma Süresi: 4 – 5 Hafta
En iyi Kürü:
Bulking (Hacim): Dianabol, Anadrol, testosterones
Yağ Yakma(Definasyon): Halotestin, Trenbolone, Winstrol Depot, Oxandrolone.
Başlangıç Seviye Kullanımı:  
Kadınlar İçin Kullanımı:  
Artıları (Faydaları): Düşük yan etkiler, çok “kalite” kazançlar, kadınlar için uygundur.
Eksileri (Zararları): Pahalı, sahtesi var.

Primobolan Refanslar:

 1. Dorrough, Gary (Dec 2009). “The effect of an anabolic steroid, methenolone enanthate, on growth and body composition.”. Retrieved 25 March 2011.
 2. van Breda E, Keizer HA, Kuipers H, Wolffenbuttel BH (Apr 2003). “Androgenic anabolic steroid use and severe hypothalamic-pituitary dysfunction: a case study”. Int J Sports Med. 24 (3): 195–196. PMID 12740738doi:1055/s-2003-39089.
 3. “Alex Rodriguez tested positive for steroids in 2003”. Sports Illustrated. February 2009. Retrieved 2009-02-09.By Selena Roberts and David Epstein.
 4. Schmidt, Michael S. (2009-02-07). “Alex Rodriguez Said to Test Positive in 2003”. New York Times. Retrieved 2009-02-09.
 5. Gammons, Peter (2009-02-09). “A-Rod admits, regrets use of PEDs”. ESPN. Retrieved 2009-02-09.
 6. Schmidt, Michael S. (2009-02-09). “Rodriguez Admits to Using Performance-Enhancing Drugs”. New York Times. Retrieved 2009-02-09.
 7. Prunty, Brendan (2009-02-07). “What is Primobolan?”. Star-Ledger. Retrieved 2009-02-09.
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir