Prohormonlar nedir

Prohormonlar nedir ?

Prohormonlar günümüzde vücut geliştirme takviyelerinin tartışmasız en ilginç sınıfıdır. Kas kütlesini artırmak ve testosteronu artıracak olursanız, kolaylıkla alabileceğiniz en güçlü takviyedirler.
Prohormonlar almak güç ve büyüklük açısından muazzam kazançlar sağlayabilir. Daha güçlü hissetmek, dayanıklılığı artırmak ve genel olarak bir süper kahraman gibi hissedebilirsiniz.
Eğer bilmiyorsanız, Prohormonlar steroidlerdir. Bunlar steroid gibi “tür” değiller. “Daha doğal bir steroid biçimi” değiller. Prohormonlar düz ve basit steroidlerdir.
 
Ayrıca şaşırtıcı derecede ekonomiktirler. Prohormon haplarının paketini internette 30 ila 50 $ aralığında bulabilirsiniz. Bu, vücudunuza direkt olarak verilen bir aylık kas güçlendirici, testosteron arttırıcı güç kaynağıdır.
Prohormonlar
Elbette, steroidlerin vücut geliştirme toplumunda tabu konusu olduğu biraz daha doğal bir nedeni vardır. Birleşik Devletler’de tamamen yasalara aykırıdır ve Kanada’da kesinlikle yasaklanmıştır. Ayrıca bazı tehlikeli yan etkilere neden olurlar.
Ancak steroidler her yerde yasadışı değildir. Örneğin, İngiltere’de ithal edilecek yasal ürünler var ve dünyanın başka yerlerinde de pek az düzenleme var.
Hoşunuza gitmese de, vücut geliştiricileri ve sporcuların her gün steroid alıyor. Bugün, yan etkiler, yasal statüler ve doğal alternatifler de dahil olmak üzere prohormonlar hakkında hep bilmek istediklerinizi açıklayacağım.

Prohormon Nedir ve ne işe yarar ?

Prohormonlar teknik olarak hormon değildir. Bunun yerine, mevcut hormonların vücuttaki etkilerini arttıran benzersiz kimyasal bileşiklerdir.
Vücudunuzdaki tüm hormonların da karşılık gelen bir prohormonu vardır. Örneğin, bu makaleyi okurken, muhtemelen aradığınız prohormonun türü olan testosteron prohormonları var.
Vücudumuz doğal olarak, pro-insülin ve pro-opiomelanocortin de dahil olmak üzere kendi başına prohormon üretir.
İlginçtir ki, prohormonların kendi başlarına minimal hormonal etkileri vardır.

Prohormonlara Karşı Anabolik Steroidler

 
Prohormonlar temelde anabolik steroidlerden zayıf bir formdadır. Prohormonlar ve anabolik steroidler (AAS) arasındaki temel fark, anabolik steroidlerin neredeyse her zaman yasadışı olup prohormonlar her zaman yasadışı değildir (genellikle olmasalar da).
 
Dünya çapında düzenleyici gruplar prohormon üreticileri üzerinde çatışmalara neden oluyor. Sevdiğiniz bir prohormone takviyesini bulursanız, toplu bir tedarik sipariş etmenizi öneririm: siparişinizi bir sonraki sefer yaparsanız, yasal sorunlar nedeniyle ürününlerin pazardan kalktığını görebilirsiniz.
Prohormon endüstrisinin tamamı var, çünkü anabolik steroidler yasadışıdır. Anabolik steroidlerin yasaklanmasından sonra imalatçılar steroid öncüleri üreterek bu yasağı atlatmaya çalıştı.
Bu nedenle, kendinize çiğ testosteron enjekte etmek yerine vücudunuza testosteron öncülü verin ve tek başına testosteron üretmesine izin verin. Bunlara prohormon denir.
Maalesef, Amerikan hükümeti bu uygulamayı yakaladı. 2004’te Başkan George W. Bush, 2004 yılındaki Anabolik Steroid Kontrol Yasasını imzaladı. Bu kanun, anabolik steroidleri ve prohormonları bir gecede yasadışı yaptı.
FDA düzenlemesi arttı. Tamamlayıcı üreticiler çıldırdı. Amerika bir maddenin steroid gibi yasakladığında, birçok başka ülke uymayı takip eder. FDA kararını takiben, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler yasadışı steroidler ve prohormon takviyeleri üzerine çatlamıştı.
Nihayetinde prohormonlar, anabolik steroidlerin zayıf ve daha az etkili bir şeklidir. Eğer anabolik steroidler için bir kaynak buluyorsanız, bazı vücut geliştiricileri prohormonlar yerine anabolik steroid kullanmanızı önerir. Her iki durumda da, bazı potansiyel olarak tehlikeli yan etkilerle karşı karşıyasınız, ancak anabolik steroidler daha iyi fayda sağlama eğilimindedir.

Prohormonlar Yasadışı mı?

 
Evet, prohormonlar gelişmiş ülkelerde yasadışıdır. Prohormonların yasadışı olduğu hakkında konuşmaya başlamadan önce steroidlerin yasal durumu hakkında konuşmamız gerekir. Steroidler, FDA tarafından Tablo III uyarınca kontrol edilen bir madde olarak kabul edilir. Steroidlere sahip olmakla yakalanmak, cezaevinde 1000 dolara ve bir yıla kadar ceza tutar. Kaçakçılıkla mücadele eden steroidler, ilk cezaevinde beş yıl hapis cezasına, birincil suç içinse 250.000 dolar cezaya neden olabilir.

Prohormonlara ne oldu?

Prohormonlar biraz farklı bir hikaye. En güçlü prohormonlar yasadışıdır. Düşündüğünüze rağmen, hükümet aptal değildir ve hormonlara dönüşen kimyasalların alınmasının, doğrudan hormonları almanın aynısı olduğunu anlarlar.
Sorun, Amerika’nın steroid yasağının ifadesinde yatıyor. Özellikle, anabolik steroidler yasal olarak şu şekilde tanımlanır:
– Testosterona Ait Moleküler Bir Yapısı Var.
– Testosteronla İlgili Bir Farmakolojiye Sahipler.
– Östrojen, Progestin, Veya Kortikosteroid Değildir.
Prohormonlar, aynı gerekliliklerin birçoğunu karşılıyorlar çünkü kimyasal açıdan bakıldığında anabolik steroidlere oldukça benziyorlar.
Bununla birlikte, prohormonların bir nihai kriteri karşılaması gerekir: ayrıca kas büyümesini arttırması gerekir.
Belli prohormonların kas büyümesini arttırmadığı veya teşvik etmediği gösterilmiştir, bu da teknik olarak yasalolması anlamına gelir. Tabii ki, muhtemelen kas büyümesini teşvik etmek için prohormonlar alıyor olduğunuzdan, bir numaralı probleme geri döndünüz demektir: prohormonlar çoğunlukla yasadışıdır.
Bazı Prohormonlar Hala Yasal.
Satışa hazır prohormones geniş bir yelpazede bulmadan önce uzak çevrimiçi bakmak zorunda değilsiniz. Sağlıklı gıda mağazalarında veya ek perakendecilerde satılan bazı prohormon takviyeleri bile bulabilirsiniz.
Bununla birlikte, yasal açıdan mevcut olan bu prohormonların hepsinde bir sorun var: Prohormonları popüler yapan testosteron öncüllerini içermiyorlar. Orijinal formülden sulanırlar.
Bazı steroidlerin meşru tıbbi nedenlerle kullanıldığına dikkat etmek de önemlidir. Örneğin, kortikosteroidler, iltihaplanmayı azaltmak ve aşırı aktif bir bağışıklık tepkisini önlemek için doktorlar tarafından reçete edilir.
Nadir durumlarda, bazı durumlarda anabolik steroidler bir doktor tarafından reçete edilir. Doktorlar aşağıdaki durumlarda anabolik steroidler reçete edebilir:
– Bir hasta cinsiyet değiştirme ameliyatına girmeyi seçtiğinde
– Bir hasta, kanser veya AIDS gibi dejeneratif koşullara bağlı olarak iştah stimülasyonu ve kas kütlesi korunmasını gerektirdiğinde
– Bir hasta gençlik yıllarının sonlarına veya 20’li yaşların başında puberteye girmediğinde
– Bir hastanın kemik kaybını önlemek için kemik iliği stimülasyonuna ihtiyacı olduğunda
Bunun dışında, anabolik steroidlerin tıbbi amaçlı yasal kullanımı duyulmamıştır.

Prohormon Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

PH olarak da bilinir, prohormonlar çarpıcı güç, boyut ve seks dürtü kazançları gibi pek çok avantaj sunar. İster erkek olsun ister kadın olsun testosteron kas yapmak için kullanılan birincil kimyasal veya vücut harcıdır. Prohormonlar alırken tadını çıkarabileceğiniz tüm avantajlar şunlardır:
– Kas Kütlesi Artışı
– Geliştirilmiş Fiziksel Görünüm, “Manlier” Arayışı Yüz Dahil
– Daha Tanımlı Bir Çene Çizgisi
– Üstün Mukavemet ve Dayanıklılık
– Daha Fazla Yüz Büyümesi
– Derin Ses
– Daha İyi Atletik Performans ve Daha Büyük Rekabet Ruhu
– Daha Hızlı Atletik Kurtarma
– Geliştirilmiş Seks Sürüşü
Bu faydalar, geleneksel anabolik steroidleri kullanmak ile aynıdır, çünkü yukarıda belirtildiği gibi prohormonlar steroidlerdir. Testosteron düzeylerini yükseltiyorlar ve bazı güçlü faydalar sağlıyorlar.

Prohormonların Yan Etkileri Nelerdir?

Prohormonlar, anabolik steroidler gibi, geniş çaplı yıkıcı yan etkilerden sorumludur. Bu yan etkileri önlemenin veya en azından etkilerini en aza indirmenin yolları vardır. Bununla birlikte, dozaj, kullanım ve post-cycle terapisi konusunda çok dikkatli olsalar bile, birisi prohormon yan etkilerini tamamen önlemek nadirdir.
Prohormonları açıp kapatırken karşılaşabileceğiniz yaygın yan etkilerden bazıları:
– Akne
– Yüksek tansiyon
– Şişmiş Prostat
– Karaciğer hasarı
– Göğüs büyütme
– Saç kaybı
– Baş ağrısı
– Baş dönmesi ve mide bulantısı
Prohormonlar “hepatoksik” olarak kabul edildiğinden, karaciğere ciddi hasar verebilirler. Bu nedenle prohormonları açıp kapamanız önerilir. Örneğin bir ay süreyle bir prohormon takviyesi alın ve sonra prohormonları 6 hafta boyunca almayı bırakın.

Prohormon kullanırken içki alabilir miyim?

Prohormon kullanırken insanların yaptığı en büyük yanlışlardan biri alkol içmektir. Prohormonlar karaciğeriniz üzerinde çok zorlayıcıdır. Karaciğeriniz kullandığınız tüm hormonları işlemek için çok çalışır. Aşırı işe yarıyor ve prohormonlar attığınız her gün bir dayak yiyor.
Alkol içtiğinde ve prohormonlar alırken, karaciğer iki farklı yönden çalışır. Ciddi karaciğer hasarına veya diğer tıbbi problemlere bırakılabilir. Alkolün protein sentezini (kas büyümesi olarak) önlediği ek bir sorun var. İlk önce prohormonları almanızın nedeni de bu değil miydi?

Basit tutmak için: Prohormonlar veya steroidler alırken içki içmeyin.

 
Post-Döngüsü Terapisi İle Prohormon Yan Etkilerini En Az Kestirmek İçin Nasıl Post-Cycle Therapy veya PCT, herhangi bir hormon değiştirme döngüsünün en önemli bölümlerinden biridir. Prohormonlar ve steroidler hormonlarınızı değiştirir ve bu kimyasalları bir gün almayı bırakırsanız, vücudunuz tamamen berbat olacaktır.

Bu nedenle PCT çok önemlidir.

 
İşte size bir metafor: Prohormonları almanın, bir gökdelenin tepesine kadar ilerlemek gibi bir şey olduğunu düşünün. Sen binanın 105 katındasın ve şampiyon gibi hisseder şehri gezip duruyorsun. Sonra aniden prohormonlar almayı bırakırsan ve binadan düşersiniz. PCT, paraşütünüz: yerden düşüp kendini incitmek yerine, PCT nazikçe az zarar verir.
Prohormonlar için farklı PCT’ler var. Araştırmanızı yapmanızı ve kullandığınız her prohormon takviyesi için başarılı olduğu kanıtlanmış bir PCT bulmanızı öneririm.

Steroidler ve prohormonlar için Popüler Post-Döngüsü Terapileri şunları içerir:

 
– Seçici Östrojen Alıcı Modülatörleri (SERM)
– Tamoksifen Sitrat (Nolvadex)
– Klomifen Sitrat (Clomid)
– İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG)
– İnsan Büyüme Hormonu (HGH)
Bu post-cycle terapileri için dikkatli olun: Bazı durumlarda, testosteronunuzu düşük kaliteli bir prohormon kadar arttırırlar; bu da PCT’den güvenli şekilde aşağı inmek için bir PCT’e ihtiyaç duyacaksınız demektir!
Nihai olarak, PCT ile amacınız, vücudunuzu normal hormon seviyelerine geri getirmektir. Yapay hormonlarla aşırı doldurmadan önce bedeninizi orijinal hormon üretimine “normalize ediyorsunuz”. PCT’den geçmediğinizde, çok kötü bazı yan etkiler yaşarsınız (örneğin erkek göğüsleri ve küçülmüş, üretken olmayan testisler). Post Cycle Therapy’u ciddiye alın – şaka yapmayın.

Karnınız Nasıl Korunur ?

 
Yukarıda belirtildiği gibi, prohormon takviyeleri aldığınızda karaciğer mutlak dayak yer. Dozunuza dikkat ederseniz ve prohormon kullanırken içki içmezseniz bile, yine de bir karaciğer destek takviyesi almalısınız. Milk Thistle bir popüler karaciğer korumasıdır. Diğer seçenekler ALA, Curcumin, L-Karnitin, Taurin, yeşil çay özütü, lesitin ve NAC’dir.

En Popüler Prohormon Nedir?

Dünyanın en popüler prohormonlarının bir listesini oluşturmak zordur, çünkü en etkin ürünler piyasadan düzenli olarak çıkarılmaktadır. Bugün tavsiye ettiğim bir ürün önümüzdeki hafta kullanılamayabilir.
Konuyu daha da karmaşık hale getirmek ek şirketlerin pazarlama ve markalaşma işlemlerinde zorlanmalarına neden olur. Trenbolone için ortak sokak adı olan “Tren”, popüler bir anabolik steroid olmuştur. Bununla birlikte, Olympus Labs tarafından hazırlanan “Tr3n” adlı bir prohomon da var. Prohormonların adlarına rasgele sayılar eklemenin aslında çok popüler olduğunu öğreneceksiniz. Olympus Labs tarafından da yapılan “EP15TANE” popüler bir başka prohormondur.
Her neyse, işte 2015’te hâlâ yasal olarak mevcut daha iyi bilinen prohormonlar ve prohormon destek takviyeleri:
— Alpha-1 MAX by Blackstone Labs
— Revolution PCT Black + Pure Test Combo
— 17-Methyl-dione Extreme
— Cycle Support by Iron Labs Nutrition
— Wyked Labs M1-Alpha Mega Mass Builder
— All American EFX Kre-Alkalyn EFX
— The Clear-Max LMG
— BPI Sports Anabolic Elite Mineral Supplement

Prohormonların Maliyeti Ne Kadar?

Günümüzde mağaza raflarında prohormonlar bulmak için 30 ila 50 dolar arasında olabilir. Birçok vücut geliştirme takviyesine kıyasla ucuz bir fiyat gibi görünüyor.
Bununla birlikte, prohormonları kullanmaya başlamadan önce dikkate alınması gereken birçok maliyet vardır. İşte bir yıllık prohormone takviyesi için tahmini bir fiyatlandırma tablosu:
– 4 Prohormon Şişesi (Her üç ayda bir ay bir şişe alınır): 120-160 $
– Döngü Destek Ekleri: 500 – 600 $
– Post Cycle Therapy Supplements: 200
– 400 $ arası
Yukarıdaki rakamlara dayanarak, prohormonların toplam yıllık maliyeti yılda 820 ila 1160 ABD doları olarak hesaplanmaktadır.

Kimler Prohormon Almamalı?

Çoğu doktor ve hekim, prohormonların kullanılmasına karşı çıkar. Prohormonları kullanıyorsanız muhtemelen bunu tıbbi yol gösterici yönergeler olmadan yapacaksınız: çoğu doktor testosteronunuzu yükseltmek için prohormonlar almaya kararınızı desteklemez.
Bununla birlikte, 21 yaşın altındaysanız prohormonların kullanımından kaçınmak özellikle önemlidir. 21 yaşın altında endokrin sistemi halen gelişmektedir. Vücudunuzu yapay testosteronla salarsaniz, vücudunuz tek başına testosteron üretimini durduracaktır.
Sonuç olarak, yaşlandıkça bu yıkıcı faydalara da yol açabilir. Prohormonları 21 yaşın altına almayın. Kötü bir zaman geçirirsiniz.

Referanslar

 

  1. Reinhold Vieth, Why “Vitamin D” is not a hormone, and not a synonym for 1,25-dihydroxy-vitamin D, its analogs or deltanoids, Journal of Steroid Biochemistry & Molecular Biology 89–90 (2004) 571–573 http://www.direct-ms.org/pdf/VitDVieth/Vit%20D%20not%20a%20Hormone%20Vieth.pdf

Bir Cevap Yazın Mail Adresiniz Yayınlanmıyacaktır