Sustanon 250 Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

Sustanon 250 Nedir ve ne işe yarar?

Sustanon 250, belirli bir oranda karıştırılmış dört esterifiye testosteron bileşiğinin karışımıdır. Bu son derecede güçlü testosteron harmanının tipik bir bileşimi: Sustanon 250’deki 250 numaralı eklentiyi açıklayan 250mg karışık testosteron esterleri oluşturmak için 100mg Testosteron Decanoat, 60mg Testosteron İzokaproat, 60mg Testosteron Fenilpropiyonat ve 30mg Testosteron Propionat. Bileşiklerin bu karışımı, daha yavaş bir şekilde serbest bırakılarak hemen testosteron salımına izin verir, bu da Sustanon 250 kullanıcılarının enjeksiyon yerinde ağrı çekmesi gerekmediği anlamına gelir. 
Sustanon 250, C19H28O2 molekül formülüyle tanımlanır ve 4-androsten-3-on-17β-ol ve 17β-hidroksi-androst-4-en-3-bir kimyasal adı taşır. Aynı zamanda Dura-Testin’in yanı sıra Sostenon olarak da adlandırılır ve yaygın olarak kullanılan bir anabolik steroid ve performans arttırıcı ilaçtır. Algılanması iki ila üç ay sürer ve ilacın aktif ömrü 15 ila 18 gün arasında değişir. Sustanon 250 çoğunlukla 1mL sarı yağlı çözeltiyi içeren şeffaf cam şişe olarak bulunur. 

Sustanon 250’nin Tarihi

Sustanon 250’nin geliştirilmesinin ardındaki ilaç şirketi, Kasım 2007’de Schering-Plough Corporation tarafından satın alınmış Hollanda merkezli Organon International’ dir. Anabolik steroid, 70’li yıllarda piyasaya girmiştir. Sustanon 250 yapımcılarına yol açan orijinal fikir, klinik ortamlarda herhangi bir testosteron ürününe göre daha fazla fayda sağlayacak bir testosteron karışımı oluşturmaktı. Birkaçını söylemek gerekirse, testosteron Propionate ve Testosteron Decanoate gibi mono esterifiye edilmiş testosteron ilaçlarına kıyasla, Sustanon 250’nin daha az enjeksiyona ihtiyaç duyulması nedeniyle kolaylık, güçlü ilacın gelişiminde bir başka itici güçtü. 
Sustanon 250 

Belki de, sporcu ve vücut geliştiricileri tarafından en yaygın kullanılan testosteron hazırlığı olan Sustanon 250, ABD’de asla kullanım veya satış izni verilmemişti. Buna rağmen dünyanın geri kalanında çok popüler bir ilaç olmaya devam ediyor. Peki Sustanon 250’yi bu kadar popüler yapan nedir? Cevap, popüler görüşün aksine, testesteronun tekli esterifiye edilmiş preparatlarından daha fazla olan potensidir. Anabolik steroidlere eklenen esterlerin sadece salınım sürelerini ve yarı ömürlerini etkileme kapasiteleri vardır ve gücüne direkt bir etkisi yoktur. Sustanon 250’nin başarısının ve yaygın popülaritesinin asıl nedeni, kullanıcının diğer testosteron preparatlarına kıyasla aynı miktarda steroid elde etmeye devam etmesi.

Bu anabolik steroid, sporcular ve vücut geliştiricileri arasında benzeri görülmemiş bir başarıya sahip olmakla birlikte, steroid’İ geliştirirken Sustanon 250 yapımcılarının hedef kitleyi akılda tutuyorlardı. Bunun yerine, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan hastalara rahat bir dozlama programı sağlayarak daha fazla konfor sağlamayı hedeflediler. Sustanon 250 uygulanan hastalar, dozları hakkında endişelenmek zorunda değildir, çünkü her 21-28 günde bir steroid enjeksiyonu genellikle ihtiyaçları için yeterli olduğunu kanıtlar.

Sustanon 250 Esterleri?

Tüm esterlerin yarı ömrü vardır, bu nedenle steroidin esterden salınımı, estere bağlı olarak farklı zamanlarda zirve yapar ve düşer. Bunu, keskin bir artış ve bunu takiben kullanılan steroidin kan serum düzeylerinde keskin bir düşüş olduğunu düşünün. Bu birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

Tüm steroidler gibi testosteron da kendi başına yarı ömrü çok kısadır. Sonuç olarak, sentetik testosteron üreticileri, testosteron bazına bir ester zinciri takmak için bir kimyasal işlem kullanmaktadır. Ester zincirinin hormona bağlanması, yağın çözünür olmasını sağlarken, steroid vücuttan çıkma hızını yavaşlatır. Sonuç olarak testosteron, ester zinciri hormondan ayrılıncaya kadar androjen reseptörlerine bağlanamaz.

Sonunda, ester zincirinin eklenmesi, steroidin dozlama için daha kolay yönetilebilir olmasını sağlar, çünkü atış sıklığı haftada yalnızca birkaç kez azalır. Baz hormon enjekte edildiyse, birkaç günlük çekimle karşılaştırılır. Esansiyel olmayan hormon, ester zinciri olmaksızın sadece birkaç saat içinde vücuda girer ve çıkacak. Bu, kullanıcıyı etkin bir döngü veya TRT tedavisi yürütmek için birkaç gündür atmaya zorlar.

Her bir enjeksiyondan testosteron salınımında tutarlılığı sağlamak için Sustanon 250 tasarımcıları, aynı yağ taşıyıcısında dört esteri kullanır. Dört esteri karıştırmanın amacı, seviyeleri oldukça sabit tutmak için farklı esterin farklı tepeleri ve dip noktalarını kullanarak basamaklama etkisi yaratmaktır. Farklı boydaki esterleri birleştirerek, biraz mükemmel bir TRT steroidi yarattılar. Kısa propionate esteri hızlı zirve yaparken, fenilpropiyonat gibi orta uzunluklu olanlar yükselir ve kısa ila orta uzunluklu esterler keskin bir şekilde azalır; Aynı zamanda, daha uzun decanoate esteri ise  en çok  serbest bırakıma ulaşır.

Testosteron decanoate 100 mg

Bu, herhangi bir steroidde kullanılan en uzun esterden biridir. 2 haftadan uzun süren (yaklaşık 15 gün) çok uzun bir yarı ömre sahiptir, bu da esterin aktif ömrü neredeyse bir ay demektir. Basitçe, decanoate enjekte ettiğiniz andan itibaren, sisteminizi terketmek yaklaşık 30 gün sürmektedir. Yine de, bu esterin zirvesinin 12-15 değil, 11-12 gün civarında olmasını bekleyebilirsiniz.

İlginçtir, decanoate  ester, sustanonun “aylık” bir steroid olduğu ana nedendir. Kullanıcılar, tek başına bu esteri temel alarak ayda bir sustanon enjekte edeceğini düşünmeye eğilimlidirler. Testosteron replasman tedavisi (TRT) için bu doğrudur, ancak vücut geliştirmede tam bir yanılgı var. Bunu 11-15 (~ 2 hafta) gününe ulaştığınızda, bu şekilde düşünün, zirveye ulaşır ve steroidin çoğunu tüketmişsinizdir. Bu nedenle, kan seviyelerini sabit tutmak için başka bir enjeksiyona daha  ihtiyacınız vardır.

Testosteron isocaproate 60mg

Bu ester, orta menzilli bir esterdir ve propionate ve dekanoate esteri serbest bırakma arasındaki boşluğu kapatmak için kullanılır. 9 günlük yarılanma ömrüne sahip olduğu için, benzer yarı ömrü olan cypionate veya enanthate’nin yerine neden kullanıldığını hiçbir zaman anlamadım. Bunun fiyatla ilgisi olduğundan şüpheleniyoruz.

isocaproate testosteron replasman tedavisi (TRT) için tasarlandığını bilmek, üzerinde marjların yüksek olduğunu güvenle varsayabiliriz. Organon’un bu steroid üzerinde % 500’lük marjlar kazandığı bilinmektedir. Sonuç olarak, daha pahalı esterlerin kullanılması gerekli değildir.  Eğer daha etkili cypionate veya enanthate esterleri eklerseler, kenar boşluklarını tırmanmaya ve para kaybetmeye son vereceksiniz.

Testosteron phenylpropionate 60mg

Phenylpropionate ester sistemden kaybolur ve kullanıcı, decanoate esterin kalkmasını beklerken, testosteron seviyelerini sabit tutmak için kullanılan başka bir orta sınıf esterdir. Bazı çalışmalarda testosteron phenylpropionate’in  5.5 günlük yarılanma ömrüne sahip olduğu gösterilir; Yarılanma ömrü 4.5 gündür. Propionate ile aynı. Yine, bu esterin propiyonata çok benzer bir yarılanma ömrü olduğunda kullanılması garip.

Sanırım phenylpropionate zincir kullanılıyor, çünkü baz propionate çoğu bilim insanının inandıklarından daha kısa yarılanma ömrüne sahip ve bireyden kişiye değişiyor. Anlamı, farklı erkekler eksojen testosteronu farklı şekilde işler. Sonuç olarak, propionate’in fenil versiyonu, sabit testosteron seviyeleri için bir güvenlik ağı olarak eklenir.

Testosteron Propionat 30mg

Propionate ester, herhangi bir steroid preparatında kullanılan en kısa esterlerden biridir ve şimdiye kadar kullanılan testosteronun en popüler sürümlerinden biridir. Tek başına kullanıldığında, testosteron propiyonat her  2 günde bir enjekte edilmelidir . Sedanon 250 formülünde enjeksiyonlar haftalık olarak yapılabilir çünkü propionate esteri tükendiği için izokaproat ve fenilpropionat esteri tam olarak serbest bırakmaya başlarlar.

Propionate’in yarılanma ömrü yaklaşık 4,5 gündür ancak birçok vücut geliştiricisi tarafından 3 güne yakın olduğu düşünülmektedir. Bunun, esterin farklı sağlık düzeyleri olan farklı erkekler tarafından parçalanma biçimiyle bir ilgisi olabilir.

Temel olarak, Propionate ester, sustanon formülünün tabanıdır. TRT ilacı olarak eklenir çünkü normal TRT semptomlarını erkekler anında artırır. Bunu, düşük libido, depresyon ve düşük testosteron seviyelerinden kaynaklanan kilo alımı yıllarından sonra düşünün, ilk sustanon enjeksiyonunuzdan birkaç gün sonra kendinizi iyi hissedin. Dolayısıyla, propionate ilavesini sustanon TRT formülüne, her şeyden çok psikolojik bir destek olarak adlandırabilirsiniz. 

Sustanon 250’nin Farmakolojik Özellikleri

Sustanon 250, her biri kendi etki süresine sahip olan dört testesteron esterinden oluşur. Farklı testosteron varyantları ile Sustanon 250, kan plazmasına testosteronun kademeli olarak salınması için tasarlanmıştır ve dozaj frekansını düşürmede yardımcı olur. Testosteron kendiliğinden, herhangi bir ester takılmadan 2-4 saatlik bir yarılanma ömrüne sahiptir. Bununla birlikte, esterler kendilerini bu doğal hormona tutturdıklarında testosteronun salınımını yavaşlatırlar. Propionate esteri bağlı olan Sustanon 250 örneği için ortaya çıkan testosteron preparatının yarılanma ömrü 4,5 gündür ve normal testosteronun yarı ömründen önemli derecede daha uzundur. Sustanon 250’nin dört esteri hidrolizden geçirilir, diğer bir deyişle, doğal sirkülasyona girdikten hemen sonra su hareketi ile parçalanır ve kan stresinde doğal steroid hormonu olan testosteron serbest bırakılır.
Sustanon 250 kimyası 
Bir doz Sustanon, kan plazmasındaki testosteronun artışına yol açar. Sustanon 250’nin uygulanmasından 24-48 saat sonra yaklaşık 70 nmol testosteronun tepe seviyelerine ulaşılır. Erkeklerde 21 gün sonra testosteron seviyeleri normale döner.
Sustanon 250 enjeksiyonlarının uygulanması, kan plazmasında testosteron, östradiol, dihidrotestosteron ve androstenedion konsantrasyonlarında önemli artışa neden olur. Ayrıca SHBG seviyesinde (cinsel hormon bağlayan globulin) düşüş vardır. FSH (Folikül uyaran hormon) ve LH (Lütein alma hormonu), Sustanon 250’nin uygulanmasını takiben beklenen aralıklarına geri döndürülür.
Hiperogonadizm muzdarip olan erkeklerde – testislerin fonksiyonel aktivitesinde azalma – bu popüler Testosteron preparatıyla tedavi, testosteron eksikliği semptomlarında belirgin düzelmelere neden olur. Yalın vücut kütlesi ve kemik mineral yoğunluğu gibi birçok sağlık avantajı daha vardır. Gelişmiş cinsel fonksiyon, tedavinin bir diğer avantajıdır – bu hem erektil hem de libido işlevlerini içerir.
Hematokrit ve hemoglobini arttırırken, tedavi trigliseritleri ve serum HDL-C (Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein-Kolesterol) ve LDL-C’yi (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein-Kolesterol) düşürür ancak PSA üzerinde çok az veya hiç etkiye sahip değildir (Prostat Spesifik Antijen ). Prostat semptomları için herhangi bir yan etki bildirilmemiştir ancak Sustanon 250’yi kullanan , hastanın prostat boyutunu artırabilir.
Androjenlerle birlikte uygulandığında, diyabetten mustarip hipogonadal hastalar insüline daha iyi bir hassasiyet gösterirler. Hastaların kan dolaşımında glikoz seviyesinin düşürülmesi de bildirilmiştir. Sustanon 250 ve androjenler kombinasyonu, kadın-erkek transseksüellerde erkekliği teşvik etmede de etkili olduğunu kanıtladı.

Sustanon 250 için Önemli Kısımlar Endikasyonlar

Hipogonadizmi olan erkek hastalar için androjen / testosteron replasman tedavisi önerilebilir. Aşağıdaki hipogonadal rahatsızlıklar, Sustanon 250’yi kullanarak tedavi isteyebilir: ölüçoidizm, hipopituitarizm ve kastrasyon. Testosteron replasman tedavisi, erkek androjen / testosteron eksikliği nedeniyle de endike olabilir. İlaç, kadın-erkek transseksüelleri için destekleyici terapi olarak da kullanılabilir. 

Sustanon 250’nin Yarılanma Ömürleri nelerdir?

 • Testosterone decanoate 15 Gün
 • Testosterone isocaproate 9 Gün
 • Testosterone phenylpropionate 4.5 Gün
 • Testosterone propionate 4.5 Gün

Sustanon 250’nin Bazı Ticari isimleri nelerdir?

 • Sustanon 250
 • Ommadren 250
 • Karachi Sustanon 250
 • Sustanon Rediject
 • Sustabol 250
 • Sustenon 250
 • Sustabol
 • Test-Comp 250

Sustanon Bilgileri:

Yapı Testosteronu (AKA Sustanon 250)
Kimyasal Adı: 4-androsten-3-on-17β-ol, 17β-hidroksi-androst-4-en-3-on
Moleküler Ağırlık: 288.42 g / mol
Formül: C19H28O2
Orijinal Üretici: Organon
Yarılanma Ömrü: 15 – 18 gün
Algılama Süresi: 3 ay
Anabolik Değerlendirme: 10

Androjenik Değerlendirme: 100

Alternatif Sustanon İsimleri: Sustanon, Sustanon 250, Durateston 250, Sostenon 250, Durandron, Deposterone, Testono’n, Sustainbolic, Suston 250
Sustanon Etken Maddesi: Testosterone propionate, Testosterone isocaproate, Testosterone phenylpropionate, Testosterone decanoate
Güç Kazanımları:  
Kütle & Ağırlık Kazanımları:  
Yağ Yakma:  
Yağ Yakıcı/Definasyon:  
Yan Etkileri:  
Kullanımdan Sonra Kazanımlar:  
Sustanon  250 Dozajı: 250 – 1000 mg Her Hafta
Algılanma Süresi: 3 Ay
En iyi Kürü:
Bulking (Hacim): Deca-Durabolin, Equipoise, Anadrol, Dianabol
Yağ Yakma(Definasyon): Sustanon is usually not used in cutting cycles.
Başlangıç Seviye Kullanımı:  
Kadınlar İçin Kullanımı:  
Artıları (Faydaları): Çok iyi mukavemet ve kütle yapımı, uzun süre etkili, uygun fiyatlı, kolaylıkla temin edilebilir.
Eksileri (Zararları): Yan etkiler (daha düşük olsa da), çok sahtesi var.

Sustanon 250  Referanslar:

 1. Cantrill JA, Dewis P, Large DM et al. Which testosterone replacement therapy? Clin Endocrinol (oxf) 21 (1984) 97-107.
 2. Toth M., Zakar, T. Relative binding affinities of testosterone, 19-nortestosterone and their 5-alpha reduced derivatives to the androgen receptor and to other androgen-binding proteins: A suggested role of 5alpha-reductive steroid metabolism in the dissociation of “myotropic” and “androgenic” activities of 19-nortestosterone. J Steroid Biochem 17 (1982) 653-60.
 3. Sjogren J, Li M, Bjorntorp P. Androgen hormone binding to adipose tissue in rats. Biochim Biophys Acta. 1995 May 11;1244(1):117-20.
 4. Ramamani A, Aruldhas MM, Govindarajulu P. Differential response of rat skeletal muscle glycogen metabolism to testosterone and estradiol. Can J Physiol Pharmacol. 1999 Apr;77(4):300-4.
 5. Ramamani A, Aruldhas MM, Govindarajulu P. Differential response of rat skeletal muscle glycogen metabolism to testosterone and estradiol. Can J Physiol Pharmacol. 1999 Apr;77(4):300-4.
 6. Enzyme induction by oral testosterone. Johnsen SG, Kampmann JP, Bennet EP, Jorgensen F. 1976 Clin Pharmacol Ther 20:233-237.
 7. High-density lipoprotein choilesterol is not decreased if an aromatizable androgen is administered. Friedl K, Hannan C et al. Metabolism 39(1) 1990.
 8. Testosterone dose-response relationships in healthy young men. Bhasin S, Woodhouse L. et al. Am J Physiol Endocrinol Metab 281:E1172-81, 2001.
 9. Product data sheet: Sustanon 250. August 31, 2001. Pharmaco (N.Z.) LTD Auckland New Zealand.
 10. “Discontinuation of Sustanon 100 (testosterone replacement therapy)”. NeLM. Archived from the original on 29 September 2009. Retrieved 9 August 2016.
 11. Johnson, William (19 January 2016). “Sustanon”. Roids.co. Retrieved 9 August 2016.
 12. http://www.oxfordshirepct.nhs.uk/professional-resources/prescribing/prescribing-points/documents/PrescribingPointsJuly11Vol206.pdf
No votes yet.
Please wait...
Bunu PaylaşShare on Facebook0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir